Türkiye'de Erimesi Gereken Konut Stoku Miktarı 1.8 Milyon Adet!

Özellikle de son 1 senedir adeta durma noktasına gelen ve sadece yabancılara konut satışı ile ayakta durmaya çalışan inşaat sektöründe konut stoku tavan yaptı! Türkiye'nin en büyük inşaat firmalarının başında yer alan Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı ve Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Başkanı Altan Elmas konut sektörüne dair önemli açıklamalarda bulundu.

Emlak Haberleri 11.08.2019 - 16:00 15.07.2021 - 00:14 Emlak 365

Özellikle de son 1 senedir adeta durma noktasına gelen ve sadece yabancılara konut satışı ile ayakta durmaya çalışan inşaat sektöründe konut stoku tavan yaptı!

Türkiye'nin en büyük inşaat firmalarının başında yer alan Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı ve Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Başkanı Altan Elmas konut sektörüne dair önemli açıklamalarda bulundu. 2020 Yılından Önce Yeni Konut Projeleri Olmayacak! Türkiye'de ki konut stoku sorunu hakkında da konuşan Altan Elmas "1 milyon inşaatı bitmiş, 800 bin ise inşası süren konut var. Bu aslında yılda 650 bin 1. el konut satan bir ülke için büyük bir stok.İşte bu nedenle de yeni projelere odaklanmamalıyız. Biriken bir stok varsa tahhütlerimize odaklanıp onları yerine getirmeli, yenilerini almamalıyız. Türkiye’yi büyütmek için yeni gayrimenkul projesi değil olan yatırımda vites büyütmek gerek.Tabi bu inşaat için, farklı sektörlerde yatırımlar durmamalı. Yeni projelerin 2020’inin ikinci yarısından önce beklememek gerek" diyerek toplam konut stoku rakamını 1 milyon 800 bin adet olarak telaffuz etti. Konut Fiyatları Düşecek Mi, Yükselecek Mi?Ev sahibi olmak için konut fiyatlarında indirim beklentisi içerisine girenlere de seslenen Altan Elmas "Firmaların fiyatı daha da aşağıya çekmesine imkan yok. Faiz düşerken konut fiyatı düşmez.Dünyanın hiç bir yerinde bu olmaz. Faiz yükselirken düşerdi ve biz de düşürdük. Geçmişte nakit alıma yüzde 10 indirim yapardık, bunu yüzde 25-30’lara kadar çıkardık ve birileri gelip aldı. O dönem bitti.Ayrıca unutmamak gerek ki sektörde üretim de yok. Stoklar erimeye başladı ama yeni inşaat ruhsatı alınmıyor. Bu dengelenme süreci makul bir yere geliyor. Dip göründü, bugünden sonra düşüş değil belli bir süre sonra maliyet artışı kaynaklı zam olur" diyerek indirim olmayacağını söyledi.  Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@