Türkiye'de Her 100 Konuttan Sadece 53 Tanesinin DASK Poliçesi Var!

Elazığ depremi sonrası binalarda yaşanan hasar sonrasında DASK üzerinden sigortalı konutlar için ödemeler başlarken bir kere daha aslında deprem sigortasının ne kadar önemli olduğu ortaya çıktı.

Emlak Haberleri 12.02.2020 - 14:42 15.07.2021 - 00:10 Emlak 365

Elazığ depremi sonrası binalarda yaşanan hasar sonrasında DASK üzerinden sigortalı konutlar için ödemeler başlarken bir kere daha aslında deprem sigortasının ne kadar önemli olduğu ortaya çıktı. Ancak ne yazık ki zorunlu olmasına rağmen hala her konutta poliçe yok!

Türkiye'nin deprem fay hatları üzerine kurulu olması ve ne yazık ki pek çok binanın depreme dayanıklı olarak inşa edilmemesi depremin ekonomik olarak ta büyük bir risk oluşturmasına neden oluyor. Deprem riski nedeni ile evlerin sigortalanması büyük önem taşırken zorunlu olmasına rağmen deprem sigortasını yaptıran kişilerin oranı ne yazık ki halen son derece düşük seviyede bulunyor. DASK ZORUNLU AMA HALA PEK ÇOK KİŞİ YAPTIRMIYOR!Konu hakkında açıklama yapan Afyonkarahisar Sigorta Acenteleri Derneği Başkanı Bekir Özerdem, “Deprem oldu DASK’ın önemi bir kez daha ortaya çıktı. Dolayısıyla afetler yaşanmadan önce zorunlu deprem sigortası DASK’la olan kısmının ne denli önemli olduğu halk tarafından bilinçsiz.İnsanların başına depremle belirli felaketler geldi, ölümler oldu, maddi kayıplar söz konusu oldu bütün herkes sigorta poliçelerinin varlığını, onların var olduğu halde içeriklerine kilitlenmiş durumda. Şu gerçek 1999 yılında zorunlu hale gelen Doğal Afet Sigorta Kurumu’nun poliçesi DASK’a tabi olan yaklaşık 20 milyon konutun yüzde 53’ünün sigortalı olma gerçeğini yansıttı.Yani ülkede DASK’a tabi olan konutların yarısı sigortasız. Buda insanların başına bir şey geldiği zaman devletin eline bakılmasını işaret ediyor” diyerek herkese DASK poliçesi yaptırmasını tavsiye etti. DASK NE ZAMAN ZORUNLU OLDU, DASK YAPTIRILMAZSA NE OLUR?Ülkemizde 1999 yılında yaşanan büyük deprem felaketinin aynı zamanda büyük bir ekonomik krize neden olmasının ardından deprem sigortası zorunlu hale getirilmişti. Şu anda tapu işlemlerinde DASK zorunluluğu aranırken konut sigortası yaptırılan evlerde olası bir depremde oluşan tüm hasar sigorta poliçesi teminatı karşılığında poliçeden karşılanıyor. Emlak365.com 


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@