Türkiye'de Konut Fiyatları Fırlayınca Gayrimenkul Yatırımı İçin Yurt Dışında Sıraya Girmeye Başladılar!

Türkiye'de konut fiyatlarında meydana gelen aşırı yükseliş gayrimenkul yatırımı yapmak isteyenleri yurt dışına yönlendirmeye başladı. 

Emlak Haberleri 11.11.2021 - 20:57 11.11.2021 - 20:57 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de emlak sektöründe bir süredir fiyat yükselişlerine dair sorunlar yaşanıyor. İnşaat maliyetlerindeki artışlar gerekçe gösterilerek konut fiyatları inanılmaz seviyelere çıktı. Türkiye'de vergisel mali yükler de hesaba katılınca gayrimenkul yatırımı yapmanın fazla bir avantajı kalmadı. Bu piyasa ortamı da imkanı olan yatırımcının gayrimenkul yatırımı yapmak için yurt dışına yönelmesine neden oldu. 

Son dönemlerde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Miami'de çok sayıda ev satın aldığı iddia edildi. ABD'nin gayrimenkul yatırımda tercih edilmesinin sebebi olarak ise dövizle kira getirisi sağlama, düşük fiyatlar ve düşük emlak vergileri olduğu bildirildi. 

GAYRİMENKUL YATIRIMINDA YENİ HEDEF YURT DIŞI

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının gayrimenkul yatırımı için yurt dışına yönelmesi hakkında değerlendirme yapan Gayrimenkul Brokeri Songül Toprak Özsan, “Türkiye'de konut fiyatlarında çok ciddi bir artış meydana geldi. Bazı bölgelerde fiyatlar bir önceki yıla göre 2-3 kat yükseldi. Yatırımcılar yeni gayrimenkul satın alırken oldukça zorlanıyorlar. Bu da yatırımcıların yurt dışına yönlenmesine neden oluyor.” dedi.

DÖVİZLE KİRA GELİRİ CEZBEDİYOR

Yurt dışında gayrimenkul yatırımı yapmayı cazip kılan ana nedenin dövizle kira getirisi olduğunu söyleyen Songül Toprak Özsan, “Döviz kurlarında meydana gelen yükselişler yatıorımcıların da bu yönde gelir elde etme isteklerini ortaya çıkardı. Bu piyasa şartlarında da yurt dışından konut satın alıp kiraya vermek cazip hale geldi. Yurt dışında ev alıp kiraya verenler Türkiye'de elde edebilecekleri kira gelirlerinin 2-3 katı daha fazla gelir elde edebiliyorlar.” ifadelerini kullandı.

TÜRKLER MİAMİ'DEN EV ALMAK İÇİN SIRAYA GİRİYORLAR

ABD'nin Türk yatırımcılarının ilgi alanına girmeye başladığını söyleyen Songül Toprak Özsan, “ABD'nin Florida Eyaleti'ne bağlı ikinci büyük şehri olan Miami, Gayrimenkul yatırımı yapmak isteyen Türklerin ilgi alanına girdi. Orada yapılan ve biten çok sayıda projeden ev satın almak isteyen Türk yatırımcılar sıraya girmeye başladılar. İmkanını bulan hemen ev satın alıp kiraya veriyor.” şeklinde konuştu.

MİAMİ'DE EV SATIN ALMANIN AVANTAJLARI NELER?

Miami'de ev yatırımı yapmanın avantajları hakkında değerlendirme yapan Songül Toprak Özsan, “Öncelikle Miami'de ev satın almak garantili ve yüksek kira getirisi sağlıyor. Ayrıca 30 yıla kadar mortgage, düşük emlak vergisi gibi avantajlar bulunuyor. Çok sayıda bölgeye göre gayrimenkul fiyatları Miami'de çok daha ucuz. Evlerin fiyatları ortalama olarak 300 bin dolardan başlıyor.” dedi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@