Türkiye'de Konut Fiyatları Son 5 Yılda Yüzde 77 Arttı!

Türkiye Satılık Konut Fiyat Endeksi verileri açıklandı. Açıklanan verilere göre Türkiye'de konut fiyatları son ayda düşüş gösterse de 5 yılda yüzde 77,39 oranında artış gösterdi.

Emlak Haberleri 15.01.2019 - 11:30 15.07.2021 - 00:18 Serhat Karaman

Türkiye Satılık Konut Fiyat Endeksi verileri açıklandı. Açıklanan verilere göre Türkiye'de konut fiyatları son ayda düşüş gösterse de 5 yılda yüzde 77,39 oranında artış gösterdi.

Türkiye'de konut fiyatları verileri son bir aylık dönemde yüzde 0,02 oranında azalış gösterdi. Türkiye Satılık Konut Fiyat Endeksi'ne göre Türkiye genelinde konut satış fiyatları incelendiğinde son 3 aylık dönemde yüzde 0,58 oranında artış yaşandığı görüldü. Yaşanan artış son 6 aylık dönemde yüzde 1,41 oranında, son 12 aylık dönemde yüzde 5,79 oranında, son 3 yıllık dönemde yüzde 28,85 oranında ve son 5 yıllık dönemde ise yüzde 77,39 olarak kayıtlara geçti. Aralık Ayında Hem Konut Fiyatları Hem Kiralar Düştü! Rakamları değerlendiren REIDIN Genel Müdür'ü Alp Çapa “Türkiye genelinde 81 şehrin tamamını kapsayan Kompozit Satılık ve Kiralık Konut Fiyat Endeksi'nde aralık ayında bir önceki aya göre azalış söz konusu olmuştur.Bu ay içinde satılık konut fiyatlarında yüzde 0,02 oranında, kiralık konutlarda ise yüzde 0,38 oranında bir değer azalışı yaşanmıştır. Sermaye kazancı ve brüt kira getirisinden oluşan toplam getiri aylık bazda yüzde 0,40, yıllık bazda ise yüzde 11,03 şeklinde gerçekleşmiştir. Aralık ayında amortisman süresi ülke düzeyinde 19,5 yıl olarak ölçülmüş olup, brüt getiri oranı ise yüzde 5,24 olarak kaydedilmiştir.” dedi. Banka Kredisi Kullanım Oranı Düştü! Açıklanan verileri değerlendiren GYODER Başkanı Doç. Dr. Feyzullah Yetgin, “Markalı konut projelerinde gerçekleştirilen satışlara baktığımızda, yabancı gayrimenkul yatırımcısının Türkiye'ye ilgisinin sürdüğünü görüyoruz. Aralık ayında yabancılara yapılan konut satışları, son altı aylık ortalamanın yüzde 4 üzerine çıkarak yüzde 18 oranında gerçekleşti.Yeni konut satışlarında banka kredisi kullanım oranı yüzde 4 gibi son derece düşük bir seviyeye gerilerken, peşinatın yüzde 42, senet kullanımının ise yüzde 54 gibi yüksek seviyeye çıkması, faiz oranlarının yükselmesinin bir sonucudur.Ayrıca senet kullanımının bir ay gibi bir sürede yüzde 10 oranında artmasında, kredi faizlerindeki yükselişin yanı sıra proje geliştiricilerin sunduğu ödeme seçeneklerinin etkili olduğunu söyleyebiliriz" açıklaması ile rakamları değerlendirdi. Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@