Türkiye'de Konut Fiyatlarında Balon Var Mı?

İnşaat sektöründe uzun süredir devam eden konut fiyatlarında balon iddiası yeniden gündeme taşındı. Peki, Türkiye'de konut fiyatlarında balon var mı?

Türkiye'de Konut Fiyatlarında Balon Var Mı?

İnşaat sektöründe uzun süredir devam eden konut fiyatlarında balon iddiası yeniden gündeme taşındı. Peki, Türkiye'de konut fiyatlarında balon var mı?

Bloomberg HT Kanalında yayımlanan Gayrimenkul Sektörü programında bugün konut fiyatlarında balon iddiaları masaya yatırıldı.Veriler ışığında yapılan yorumlarda Türkiye'de konut fiyatları artış oranı üzerinden konut fiyatları balon mu sorusu yanıtlanırken konut fiyatlarının makul seviyelerde olduğu ve balon iddialarının gerçeği yansıtmadığı sonucuna varıldı.Türkiye'de Son 5 Yıllık Konut Fiyatları Değişimi TablosuTürkiye'de Konut Fiyatlarında Balon Var Mı? - Resim 1Konut fiyat endeksi Eylül 2013 yılında yüzde 141,21 oranından yüzde 271,19 lira seviyesine yükseldiği görülürken nominal fiyat artışları incelendiğinde ise bu oranın reel fiyat artışında sadece yüzde 31,58 olduğu görüldü.Yani enflasyon payı düşüldükten sonra konut fiyatları son derece makul seviyelerde olduğu görüldü. Yeni konut fiyat endeksi verilerinde incelendiğinde aynı oranın yüzde 22,46 ile sınırlı kaldığı görüldü. Enflasyon oranlarında yaşanan artış nominal fiyat artışını etkilerken reel fiyat artışı daha makul seviyelerde kaldı ve Türkiye genelinde sıfır konut fiyatı endeksi oranı yüzde 22,46 seviyesinde kaldı.Vatandaş Konut Alım Talebini Ertelemeye Devam Ediyor!Gelecek dönem ile ilgili beklentiler ve konut kredisi faiz oranlarının yüksek olması nedeni ile vatandaşın konut alım talebini ertelediği belirtilirken benzer bir durumun 2008 yılında da yaşandığı, bunun ardından gelen yoğun talep nedeni ile de konutta arz sıkıntısı yaşandığına dikkat çekildi.Android uygulamamız için TIKLAYINIZ

İOS uygulamamız için TIKLAYINIZ

Facebook sayfamız için TIKLAYINIZTwitter sayfamız için TIKLAYINIZHaber Kaynağı: Emlak365.comNOT: BU HABERİN İZİNSİZ, AKTİF LİNK VERİLMEDEN, BİR BÖLÜMÜNÜN ALINMASI VEYA TAMAMININ KOPYANIP KULLANILMASI DURUMUNDA HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILACAKTIR…"