Türkiye'de Konut Fiyatlarını Yüzde 30 Düşürecek Yeni Sistem Geliyor!

Türkiye'de konut fiyatlarında inşaat maliyetlerinden kaynaklanan fiyat artışları meydana geldi. Nef Yönetim kurulu başkanı Erden Timur, inşaat ve emlak sektörüne dair değerlendirmelerde bulunurken konut fiyatlarını düşürecek yeni bir sistemi de açıkladı. 

EMLAK HABERLERİ 20.06.2021 - 11:01 20.06.2021 - 11:01

Pandemi şartları emlak sektöründe derin değişimleri de beraberinde getirdi. Bu değişimlerin başında da yazlık bölgelerdeki gayrimenkul fiyatlarının oldukça yükselişi oldu. Yazlık bölgeler artık yılın 3-4 ayı yaşanılabilir yer olmaktan çıkıp yılın 12 ayında da büyük talep almaya başladı. Türkiye'de turizm merkezlerinin başında gelen Bodrum da bu gelişmeden etkilendi. Bodrum'da evlerin kiraya bağlı geri dönüş süresi olarak tanıumlanan amortisman süreleri oldukça kısaldı. 

BODRUM'DA AMORTİSMAN SÜRESİ 8 YILA DÜŞTÜ

Bodrum'da yeni projeler geliştiren firmalardan olan Nef'in Yönetim Kurulu Başkanı Erden Timur bir değerlendirme yaparak, “Bodrum özelinde kiraların son bir yıl içerisinde yüzde 40 arttığını görüyoruz. Biz de yaptığımız projelerde kiralama yoluna gitmekteyiz. Geçtiğimiz yıl projelerimiz içerisinde yer alan 3+1 konutu aylık 60 Bin TL'ye kiraya veriyorduk. Bu yıl ise kira tutarı aylık 85 Bin TL'ye kadar çıktı. Daha da fazla kira isteyen ev sahipleri var. Bodrum'da amortisman süresi 8 yıla kadar geriledi. Bodrum'da bir ev alıp yatırım yapanlar kira gelirleri ile bunu 8 yılda çıkarabiliyorlar. İstanbuL'da bu süre 25 yılı buluyor.” dedi. 

NEF BODRUM PROJELERİ

Bodrum'daki projeleri hakkında bilgi veren Erden Timur, “Bodrum'da 2,8 milyar lira değerinde 3 ayrı projemiz var. Nef Reserve Gölköy, Nef Reserve Yalıkavak ve Nef Reserve Hebil projelerimiz devam ediyor. Bugüne kadar 1,2 milyar liralık satış gerçekleştirdik. Satılmayı bekleyen 2,5 milyar liralık gayrimenkul değerimiz daha var. Ayrıca Bodrum'da proje yapmaya uygun iki arsamız daha var.” ifadelerini kullandı. 

KONUT FİYATLARINI DÜŞÜRECEK YENİ SİSTEM!

Konut fiyatlarını düşürecek yeni bir sistemi devreye sokmaya hazırlandıklarını söyleyen Nef Yönetim Kurulu Başkanı Erden Timur, “Endüstri devrimini konut ve inşaat sektörüne uygulamaya çalışıyoruz. Konutları fabrikada üretim yerlerine taşımayı planlıyoruz. Bu alanda Ar-Ge çalışmalarımız 4 yıldır aralıksız devam ediyor. 

Bu şekilde yapacağımız üretim hem daha düşük maliyetli olacak hem de doğaya saygılı konutlar meydana çıkarılacak. Bunu devreye soktuğumuzda konut fiyatları yurt dışı projelerimizde yüzde 50 düşebilecek. Türkiye'de ise şartlar oluşursa aynı sistemle yapılak olan konutların fiyatlarında yüzde 30 düşüş imkanı sağlanacak. Çekmeköy'deki projemizde bir bloğun inşaatını bu şekilde yaptık. Önce yurt dışında üretime başlayacağız ardından 2 yıl sonra da bu sistemi Türkiye'deki projelerimizde uygulayacağız.” şeklinde konuştu.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@