Türkiye'de Koruma Altına Alınan Anıt Ağaç Sayısı 10 Bine Yaklaştı!

Türkiye'de koruma altına alınan anıt ağaçlar 10 bine yaklaştı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koruma altına alınan anıt ağaç sayısı hakkında yeni bilgiler verdi!

Emlak Haberleri 12.04.2019 - 14:48 15.07.2021 - 00:16 Serhat Karaman

Türkiye'de koruma altına alınan anıt ağaçlar 10 bine yaklaştı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koruma altına alınan anıt ağaç sayısı hakkında yeni bilgiler verdi!

Koruma altına alınan anıt ağaç sayısı artmaya devam ediyor. Anıt Ağaç Ne Demek?Yaşları 500 ile 700 arasında değişen ağaçlara anıt ağaç adı verilmektedir. Tarihe eşlik eden bu değerli ağaçlar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından koruma altına alınırken tescillenerek ağaçların kesilmesi ya da tahrip edilmesinin önüne geçilmektedir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, yaşları 500 ile 700 arasında değişen, fiziksel özellikleri itibariyle kendi türleri arasında alışılmışın dışında boyutlara ulaşan anıt ağaçları koruma altına alıyor. Bulunduğu bölgenin tarihi ve kültürel dokusunda da önemli yere sahip olan bu ağaçların bakımını üstlenen Bakanlık, Türkiye genelinde kayıt altına aldığı ve sayıları 10 bine yaklaşan anıt ağaçlara yenilerini ekledi.Bu kapsamda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Hatay’ın Pavas ilçesindeki 500 yaşındaki doğu çınarı ile Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde bulunan ve yaşları 500 – 700 arasında değişen sekiz adet zeytin ağacı anıt ağaç olarak tescil edilerek koruma altına alındı. Böylece Türkiye genelinde korunan anıt ağaç sayısı 9 bin 356’ya yükseldi.Türkiye'de Kayıt Altına Alınan Anıt Ağaç Sayısı Kaç?Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan duyuruya göre Türkiye'de koruma altına alınan anıt ağaç sayısı 9 bin 356 adet olarak açıklandı. 

Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@