Konut Alımına Vatandaşlık Verilmesinin Faturası Ağır Oldu: Türkiye'de Türk'e Ev Yok!

Gayrimenkul satın alımlarında Türk vatandaşlığı verilmesinin olumsuz sonuçları görülmeye başladı. İstanbul Başakşehir'de yabancı emlakçılar Türklere ev vermiyor.

Emlak Haberleri 13.04.2022 - 11:00 13.04.2022 - 11:00 Büşra Uluşen

Türkiye'de ev fiyatlarındaki yükseliş beraberinde birçok sorunu da getirdi. Konut fiyatlarındaki artışın nedeni inşaat maliyet atışı, yüksek enflasyon, döviz kuru ve arz talep dengesizliği olarak görülse de 'yabancı yatırımcı' tehlikesi de fiyatların artışında önemli rol oynuyor. 

Aykırı Yazarı Batuhan Çolak'ın sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlar, konut fiyatlarında sığınmacılar ve yabancılar etkisini bir kez daha gözler önüne serdi. 

'' EMLAKÇILAR TÜRK'E EV VERMİYOR ''

Sosyal medya hesabı üzerinden İstanbul Başakşehir için birçok mesaj aldığını ileten Çolak, Başakşehir'de emlakçıların 'ev sahibi yabancı' ifadesiyle Türklere ev vermediğini belirtti. Bu paylaşımların ışığında konut satışlarında hediye gibi verilen vatandaşlık konusu da yeniden gündeme geldi. 

Neredeyse tüm yabancılar vatandaşlık alabilmek için konut satın alıyor ve aldıkları daireleri de yine yabancılara yüksek rakamlara kiraya veriyor. Öyle ki günümüzde artık emlakçıların da büyük bir bölümü Suriyelilerden ve Arap kökenli kişilerden oluşuyor. 

İstanbul'da yapılan lüks sitelerin de genellikle Arap yatırımcılara satıldığı öğrenilirken, bu sitelerde çalışanların da Arapça bilmesi şartı arandığı ifade ediliyor. Türkiye'de büyük bir nüfusa ulaşan Suriyeliler ve Araplar nedeniyle vatandaşlar ev ve iş bulamamaktan yakınıyor. 

başakşehirarap

Bazı AVM'lerde, sokaklarda ve caddelerde Arapça yazılı tabelaların sayısında da artış görülürken, bir AVM'de çekilen fotoğraf karesi ise gelinen durumu gözler önüne serdi. Bir konut projesinin maketlerinin önüne Türkiye pasaportu konularak, buradan daire alana Türk vatandaşlığı verileceği belirtildi. 

Özellikle İstanbul'da yaşayan vatandaşlar durumdan oldukça şikayetçi iken kendi ülkelerinde mülteci konumuna düştüklerini ve kendilerine ev kiralanmadığını, Suriye uyruklu emlakçıların kendilerine ' Allah yardımcınız olsun ' şeklinde konuştuğunu ifade ediyorlar. 

başakşehir

Öte yandan kiralık/ satılık ev ilanlarının bulunduğu internet sitelerinde Arapça yazılı ev ilanları da dikkat çekiyor. Oldukça yüksek fiyatlara ilana çıkan evler, Arapça yazılar eklenerek yalnızca kendi uyruklarından olan kişilere satılıyor. 

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@