Türkiye’de Yamaç Paraşütü Yapmak İçin 3 Popüler Yer

Türkiye’de yamaç paraşütü yapmak için birçok yer olduğunu biliyor musunuz? Siz de bu eğlenceli deneyime hazır mısınız? Birçok noktada yamaç paraşütü keyfini çıkartırken aynı zamanda eşşsiz manzaralar eşliğinde güzel doğayı keşfedebilirsiniz.

Türkiye’de Yamaç Paraşütü Yapmak İçin 3 Popüler Yer

Türkiye’de yamaç paraşütü yapmak için birçok yer olduğunu biliyor musunuz? Siz de bu eğlenceli deneyime hazır mısınız? Birçok noktada yamaç paraşütü keyfini çıkartırken aynı zamanda eşşsiz manzaralar eşliğinde güzel doğayı keşfedebilirsiniz.

Türkiye’de yamaç paraşütü yapılacak birçok yer var. Dünyaca ünlü Ölüdeniz Babadağ’ın yanında birçok noktada daha yamaç paraşütü yaparak keyfini çıkaracağınız güzel doğayı keşfedebilirsiniz. Hava sporlarının en ilgi çekicisi olan bu adrenalin yüklü sporu yapmak için sivil havacılık mevzuatına uygun hareket eden birçok pilotla birlikte yamaç paraşütü yapılabilir.

Hafif hava araçlarından biri olan ve uçma deneyimini en iyi şekilde yaşamanızı sağlayan bu ekstrem spor, ülkenizin doğal güzellikleri içinde yapılabilir. Özel kalkış ve iniş pistlerinin gerekmediği ve 1700 metreden başlayıp daha yüksekten uçabilmeyi sağlayan havacılık sporları, belirli sağlık koşullarına uygun olan herkesin yapabileceği etkinliklerdendir.

Kullanılan malzemeler ithal olduğu için yüksek maliyetli bir spor olduğu bilinmektedir. Kurallarına uyulduğu takdirde sorunsuz bir şekilde uçuş yapılması ve ülkemizde de 4000 metre üzerindeki katlara çıkılabilmesi nedeniyle son derece popüler hale gelmiştir. İşte ülkemizde yamaç paraşütü yapabileceğiniz 3 Yer!

Babadağ/ Fethiye

1700 metreden başlayarak 2000 metrelik yüksekliğiyle Babadağ yamaç paraşütü denildiğinde akla gelen ilk yerdir. 50 dakikalık bir yolculukla çıkılan dağın üzerinden rüzgarın konumuna göre atlayış gerçekleşir ve Rodos adasının dahi göründüğü bir manzara keyifle seyredilebilir. Doğru rüzgarla 5 saate kadar uçabilmenin mümkün olduğu bu faaliyet, ilk olarak 90’lı yıllarda yabancı pilotlar tarafından keşfedilmiştir. Yabancı pilotların yerli pilotları eğitmesile son derece gelişmiş hale gelen Fethiye yamaç paraşütü denildiğinde ilk akla gelen yerler arasındadır.

Birçok üniversitede hava sporları kulüpleri bünyesinde yamaç paraşütü eğitimleri verilmekte ve yerli ve yabancı turistler tarafından çok popüler olan bu etkinlik Nisan ve Ekim ayları arasında sıklıkla tercih edilmektedir.

Türkiye’de Yamaç Paraşütü Yapmak İçin 3 Popüler Yer - Resim 1

Bolu/Abant

Türkiye’de yamaç paraşütünün en popüler noktalarından biri olan diğer yer ise Abant yamaç paraşütü merkezi Çepni yaylasıdır. Türk Hava Kurumu tarafından keşfedilen bu bölgede Örencik Köyü’nde yapılan yamaç paraşütü 65 ile 125 metre arasında yükseklikten atlanmaktadır. Benzersiz manzarası Fethiye kadar olmasa da birçok açıdan güzeldir. Fiyat olarak da daha ekonomik olduğunu söyleyebiliriz.

Yüksekliğin fazla olmaması nedeniyle amatör sporcuların çok sık tercih ettiği bu bölge henüz çok popüler olmasa da birçok kişi ziyaret etmektedir.

Kayseri/Alidağı

Türkiye’de yamaç paraşütü yapılabilen bir diğer bölge ise Kayseri’nin Talas ilçesinde bulunan Ali Dağı olmaktadır. 1750 metrelik yüksekliği bulunan dağda profesyonel yamaç paraşütü sporuyla ilgilenenler sık sık uçuş gerçekleştirmektedir. 2004 yılında Dünya Yamaç Paraşütü Şampiyonası’nın gerçekleştiği bu bölgede, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesi olduğundan sporcular birçok ihtiyacını da karşılayabilmektedir.

Çevresel avantajının sayesinde birçok sporcunun uğrak noktalarından biri olarak dikkat çekmektedir. Konum olarak da öne çıkan bir bölge olarak dikkat çekmektedir.

Emlak365.com