Türkiye'de zammın uğramadığı iki şey kaldı! Vatandaş üçer beşer alıyor

A'dan Z'ye kadar her şeye zam gelen bu günlerde, enflasyonun teğet geçtiği yalnızca iki ürün kaldı. Ucuz ürünü bulanlar fazla fazla alarak her ihtiyaçlarında kullanıyor.

Gündem 24.05.2022 - 21:59 24.05.2022 - 22:16 Büşra Uluşen

Ülkemizde zam gelen ürünlerin ardı arkası kesilmiyor. Enflasyonla birlikte akaryakıttan gıdaya kadar binlerce ürüne zam geldi. Korkusuz gazetesi yazarı, bugünkü yazısında zamlardan etkilenmeyen sadece iki ürünün kaldığını açıkladı. 

Bu iki ürünü enflasyon teğet geçti!

Maske ve poşet fiyatları dışında hemen hemen her şeye zam geldiği belirtilen yazıda, maskenin zorunlu olmasıyla birlikte en fazla 1 liradan satılması talimatı verilmişti. Pandemide 2 yıl geride kalırken milyonlarca maske kullanıldı ancak fiyatı hep aynı kaldı. Toplu paketler ise çok daha uygun fiyatlara satışa çıktı. Bunun yanında maske yasağının kaldırılmasıyla beraber, 1 liradan satılması gereken maskeler çok daha ucuzladı.

Vatandaş 3'er 5'er alıyor!

Maskenin dışında 2019 yılında paralı yapılan market poşetlerine de herhangi bir zam uygulanmadı. Market poşetleri paralı olduğu günden beri 25 kuruşa satılıyor. Hatta 2022 yılının başında poşet ücretlerine zam yapılmayacağı da açıkça belirtilmişti. 

Çöp poşetlerinin daha fazla fiyata satılması nedeniyle vatandaşlar artık çöplerinde de market poşeti kullanıyor. Marketlerden alışverişlerini gerçekleştiren vatandaşlar, ihtiyaçları dışında 3'er 5'er poşet fazla alarak henüz zamlanmayan ve 25 kuruş olan market poşetlerini tercih ediyor. 

Köşe yazısında ise şu ifadeler kullanılıyor '' Bazı uyanıklar çöp torbasının pahalı olması nedeniyle alışverişlerini bildiklerinde 2 lira daha verip 8 tane poşet alıp bir haftalık çöp torbası ihtiyacını karşılıyor. Çöp poşetleri kadar kalın ve dayanıklı değil ama 10 poşete 16 lira vermekten iyidir. ''

Enflasyon zammından etkilenmeyen iki ürün olarak kayıtlara geçen market poşeti hala 25 kuruş, maske ise 1 liraya satılıyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@