Türkiye’deki bütün belediyeler parti ayırtmaksızın incelenecek!

31 Mart ve 23 Haziran yerel seçimlerinin ardından belediyeler parti gözetmeksizin denetleneceğini  Kamu Etik Kurulu Başkanı ve Yüksek İstişare Kurulu (YİK) Üyesi Köksal Toptan açıkladı.

GÜNDEM 09.08.2019 - 10:52 15.07.2021 - 00:14 Emlak 365

31 Mart ve 23 Haziran yerel seçimlerinin ardından belediyeler parti gözetmeksizin denetleneceğini  Kamu Etik Kurulu Başkanı ve Yüksek İstişare Kurulu (YİK) Üyesi Köksal Toptan açıkladı.

31 Mart ve 23 Haziran yerel seçimleri sonrasında bir çok belediyede değişiklikler oldu. AK Parti İstanbul ve Ankara’yı kaybederken Cumhuriyet Halk Partisi yıllar sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde ilk defa kendi adayıyla kazandı.TARTIŞMALAR YAPACAĞIZYerel yönetimlerde etik davranışları inceleme altına aldıklarını belirten Türkiye Büyük Millet Meclisi eski Başkanı, Kamu Etik Kurulu Başkanı ve Yüksek İstişare Kurulu (YİK) Üyesi Köksal Toptan, "Kurumlarımıza karşı güven duygusunun ne olduğuyla ilgili de bir kamuoyu araştırması yaptırıyorum şu anda. O yerin yöneticileri, valisi, belediye başkanları gibi üst yöneticileriyle tartışmalar yapacağız, oralardan sonuçlar çıkarmaya çalışacağız" dedi.ŞİKAYETLER DİNLENECEKÖnümüzdeki 2 sene içerisinde belediyeleri mercek altına alarak inceleyeceklerini ifade eden Toptan, “Türkiye'nin yerel yönetimlerden şikayetleri, yanlışları, istekleri, güven yahut güvensizlikleri nelerdir bunları tespit edip, bunların çarelerinin ne olduğu üzerinde tartışma yapacağız. Bu çerçevede 2 Avrupa Birliği örneği uygulamayı yerinde inceleyeceğiz. Bunların biri Almanya, bir tanesi de muhtemelen İspanya olacak. Buralarda, yerel yönetimlerde etik davranışlarla ilgili bu ülkeler neler yaptılar neler yapamadılar, buradan biz ne alabiliriz ne katkı sağlayabiliriz onları inceleyeceğiz.” İfadelerini kullandı.KURUMLARA KARŞI GÜVEN ARAŞTIRMASI YAPILACAKAyrıca uzmanların bu konuda çalışmalarını devam ettirdiğini aktaran belirten Türkiye Büyük Millet Meclisi eski Başkanı, Kamu Etik Kurulu Başkanı ve Yüksek İstişare Kurulu (YİK) Üyesi Köksal Toptan, “Ayrıca kurumlarımıza karşı güven duygusunun ne olduğuyla ilgili de bir kamuoyu araştırması yaptırıyorum şu anda, o çalışma sürüyor. Ekim'den itibaren Anadolu'ya yayılıp 15 tane çalıştay yapacağız, Anadolu'nun değişik bölgelerinde. Bu illerin hangileri olacağına karar vermedik ama 30 bölgede çalıştaylar yapacağız. Bu çalıştaylarda çevrede etik konulu çalışması dahil olan yahut bizim kendisine bu etik eğitimcidir belgesi verdiğimiz arkadaşlarla birlikte; o yerin yöneticileri, valisi, belediye başkanları gibi üst yöneticileriyle tartışmalar yapacağız, oralardan sonuçlar çıkarmaya çalışacağız. Yani 2 sene sürecek çok kapsamlı, çok önemli bir çalışmayı sürdürüyoruz." Dedi.PARTİ AYIRT EDİLMEDEN İNCELEME YAPILACAKBelediyeleri parti ayırtmaksızın inceleyeceklerini bildiren Toptan, “Yapılan çalışmanın yerel seçimlerle bir bağlantısı olmadığını belirten Toptan, şöyle konuştu; "Bunun seçimle alakası yok bizim çalışmamızın. Yani kim olursa olsun, sadece seçilmişler değil yani belediye başkanları değil valiler, kaymakamlar da bizim muhatabımız. Bunun için bir tür siyaset şeyinden arınmış olarak düşünün. Hiç alakası yok. Her bölgede CHP'li belediyeleri de mercek altına alıyoruz, Ak Parti'yi de, MHP'yi de. Hiç bakmıyoruz bile bu belediye başkanı hangi partidendir ne oldu diye. Yani çok iyi bir çalışma tempomuz var." Diyerek sözlerini tamamladı.


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@