Türkiye'den Gayrimenkul Yatırımı ve Avantajları

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında düzenlenen kabine toplantısında alınan karar doğrultusunda, Türk vatandaşlığına başvuru şartı yeniden düzenlendi.

Emlak Haberleri 20.04.2022 - 15:16 20.04.2022 - 15:16 Burak Cantürk

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında düzenlenen kabine toplantısında alınan karar doğrultusunda, Türk vatandaşlığına başvuru şartı yeniden düzenlendi. Bu düzenlemeye göre istisnai Türk vatandaşlığına başvuru için satın alınacak gayrimenkulün değeri $250.000’dan $400.000’a çıkarılacağı açıklandı.
 
400.000 DOLAR KARARI NEDEN ALINDI?
 
Emlak Danışmanı Hajar Oumoudden, yabancıların gayrimenkul yatırımlarına ilişkin yapılan fiyat güncellemesine dair kararın nedenlerini şu şekilde yorumladı:

“Keskin bir geçişle yaşanan bu değişim şimdiden gayrimenkul sektöründe bir panik havası yaratsa da, artan inşaat maliyetleri göz önüne alındığında yapılan bu güncelleme oldukça mantıklı görünüyor. Sektörde yabancı yatırımcıların bu değişim karşısında bir süre tepkisiz kalarak yatırımlarını beklemeye alabileceği ön görülürken aslında ortada fark edilmeyen çok büyük bir gerçek var. Henüz bu değişim resmi olarak gerçekleşmedi. Hala $250.000 ile başvuru yapılma şansı hukuki olarak bulunmakta. Yatırımcılar hızlı karar vererek son şansları değerlendirebilir. Çok kısa süre sonra resmi değişim gerçekleşerek artan $400.000 rakamı bir güncelleme daha gelme ihtimaliyle tekrardan artabilir. Bu sayısal veriler ve ihtimaller  karşısında yatırımcılar hızlı karar vermeli. “
 
250.00 DOLARLIK YATIRIM İLE VATANDAŞLIK HAKKI TÜRKİYE’YE NE SAĞLADI?

Hajar Oumoudden 250.000 dolarlık yatırım ile Türk vatandaşlığı hakkı verilmesi düzenlemesi oluşan tabloya dair sayısal verileri paylaşarak bir değerlendirmede bulundu. 

“Türkiye'de yabancıların satın aldığı konut sayısı Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ‘in verilerine göre 2021 itibariyle 5 artmıştı. Bu artışın sonucunda Türkiye'de yabancı uyruklu yerleşimle birlikte 1,5 milyon konut satışı yapılarak konut yatırımının en fazla değerlendiği ülkeler sıralamasında Avrupa lideri olan Türkiye gayrimenkul satışında ilk sıraya yerleştirmişti. Dünya genelinde nam salmış İngiliz araştırma şirketi Knight Frank’ın 56 ülkeyi masaya yatırdığı 2021 yıl sonu raporuna göre, Türkiye’de konutlar ve yatırım imkanları ortalama %59,6 değerlendi.”
 
ALINAN GAYRİMENKULLER SATILABİLİR Mİ?

Gayrimenkul yatırımı yapanlar için 3 yıl şartı olduğunun altını çizen Emlak Danışmanı Hajar Oumoudden bazı hatırlatmalarda bulundu:

“Değişen ve gelişen dünya dinamiklerini yakından takip eden Türk gayrimenkul sektörü yabancı yatırımcılar için oldukça karlı avantajlar vaat ediyor. Türkiye pasaportuna sahip olmak yatırım olarak konjonktüre bakıldığında her gün daha da değerleniyor. Türkiye vatandaşlığı için yatırım yapan kişi aldığı mülkü 3 yıl kullandıktan sonra satarak parasını daha karlı bir şekilde değerlenerek geri alabilir.“

-Advertorial Haber-

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@