Türkiye'nin 82. İli Hangisi Olacak? Yeni İl Olacak Muhtemel İlçeler 2022 Listesi Açıklandı!

İlçe olmasına rağmen sahip olduğu nüfusu ile pek çok ili bile geride bırakan ilçeler için bekleyiş başladı. Yeni il olacak ilçeler 2022 listesi için yeni açıklama geldi. Hangi ilçeler il olacak?

Emlak Haberleri 22.02.2022 - 15:01 22.02.2022 - 15:12 Gülcan Özer

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından açıklanan Türkiye'nin Nüfusu 2022 raporu sonrasında gözler bir kere daha il olacak ilçelere çevrildi. Türkiye'nin pek çok ilinden daha fazla nüfusu olan ilçeler için beklenti yeniden artarken konu hakkında daha önce açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “Büyükşehir olmak için aranan nüfus rakamı düşürülecek. Büyükşehir sayısı 50-60’ı bulabilir" diyerek yeni düzenleme sinyali vermişti. 

Türkiye'de şu anda resmi olarak 922 ilçe yer alırken bu ilçelerden 38 tanesi için il olabileceği yönünde ilk sinyal geldi. Peki, bu yıl içerisinde ya da en geç 2023 seçimleri öncesinde yapılacak olan düzenleme ile Türkiye'de yeni il olması beklenen ilçeler hangileri, hangi ilçeler il olacak, Türkiye'nin kaç ilçesi var?

TÜRKİYE'NİN KAÇ İLÇESİ VAR, TÜRKİYE'DE KAÇ İL BULUNUYOR?

Türkiye'de şu anda 81 il yer alırken bu illerden 39 tanesi büyükşehir statüsünde bulunuyor. Bu illere ait ise 922 ilçe bulunuyor. Yapılacak olan yeni düzenleme ile listeye yeni düzenleme ile 38 il daha eklenmesi beklenirken yine 30 ilin ise büyükşehir belediyesi statüsüne geçirilmesi bekleniyor. 

hakkari nüfusu

TÜRKİYE'NİN 82. İLİ HANGİSİ OLACAK, HANGİ İLÇELER İL OLACAK?

TÜİK tarafından açıklanan son nüfus sayımı sonuçları ile beraber pek çok ilçenin nüfusunun il sayısından bile fazla olduğu görülürken il olmak için yoğun çaba sarf eden ilçeler için yeni rakamlar umut oldu. Yapılacak olan yasal düzenleme ile olması beklenen ilçeler arasında ilk sırada Yüksekova yer aldı. Doğunun Paris'i olarak gösterilen Hakkari'nin en büyük ve kalabalık ilçesi olan Yüksekova uzun süredir il olmak için mücadele veriyordu. 

kahta adıyaman

Yine Adıyaman'ın Kahta ilçesi de listede il olma şansı en yüksek ilçeler arasında yer aldı. Buna ek olarak il olması beklenen ilçeler listesi içerisinde Balıkesir'in Edremit ilçesi, Ankara'ın Polatlı ilçesi, Ordu'nun Ünye ilçesi, Diyarbakır'ın Ergani ilçesi ve Adana'nın Kozan ilçesi de yer aldı. 

cizre şırnak ilçesi

Cizre Şırnak, Elbistan Kahramanmaraş, Ereğli Konya, Lüleburgaz, Kırklareli, Bandırma Balıkesir, Fethiye Muğla, Nazilli Aydın, Akhisar Manisa, Van Erciş, Manavgat Antalya, Ereğli Zonguldak, Siverek Şanlıurfa, İskenderun Hatay, Çorlu Tekirdağ, İnegöl Bursa, Alanya Antalya, Tarsus Mersin, Gebze Kocaeli ilçeleri de il olma konusunda şansı en yüksek ilçeler olarak listede yerini aldı. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@