Türkiye'nin Arnavutluk'ta Depremzedeler İçin İnşa Ettiği 522 Deprem Konutu Teslim Edildi

Türkiye'nin Arnavutluk'ta inşa ettiği 522 deprem konutu teslim edilmeye başlandı. TOKİ tarafından gerçekleştirilen proje Arnavutluk'ta büyük bir memnuniyet yarattı.

Toki 28.12.2021 - 23:55 28.12.2021 - 23:55 Engin Uzunoğlu

2019 yılında Arnavutluk'un Laç kentinde meydana gelen depremin ardından Türkiye tarafından bölgede bir deprem konutu projesi başatılmıştı. TOKİ tarafından gerçekleştirilen projede artık son aşama gelindi. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından inşa edilen projede 522 konut yapıldı. Bu konutlar için bir tören düzenlenerek depremezedele evleri teslim edilmeye başlandı. 

FİNANSMAN TÜRKİYE TARAFINDAN KARŞILANDI

Deprem konutlarının teslim töreninde konuşan Arnavutluk Başbakanı Rama, "2 yıl öncesi Arnavutluk'u çok etkileyen bir deprem meydana geldi. Ülkenin 11 kentinde yeniden inşa programları düzenlenmeye başlandı. Laç kentinde yapılan deprem konutlarını ise Türkiye üstlendi. Bu projenin tüm finansmanı Türkiye tarafından karşılandı." dedi. 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'A TEŞEKKÜR

Arnavutlık Başbakanı Rama projenin eleştirilere de maruz kaldığını söyleyerek, "Türkiye'nin burada deprem konutları inşa edeceğinin açıklanmasının ardından bazı eleştiriler de gelmişti. Çok da etik olmayan söylemlerle karşılaştık. Ancak bu proje bu bölgede doğmuş, büyümüş ve bu bölgenin insanıymış gibi bütün gücünü ortaya koyan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın özel himayesinde gerçekleşti. Kendisine bir defa daha ülkem adına teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı.

ARNAVUTLUK'UN ÖRNEK KONUT PROJELERİNDEN BİRİSİ OLDU

Türkiye'nin Tiran Büyükelçisi Murat Ahmet Yörük ise törende bir konuşma yaparak, "Pandemi ve olumsuz koşullara rağmen Türkiye bu konutları rekor denilebilecek bir sürede inşa etmiştir. Modern bir mimari anlayışla yapılan proje Arnavutluk'un örnek konut projelerinden birisi olmuştur. Biz Türkiye olarak dost ülke Arnavutluk'a daima kardeş elimizi uzattık ve uzatmaya da devam edeceğiz." ifadelerini kullandı. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından verilen talimat ile Arnavutlık'ta depremzedeler için 522 konut inşa edildi. TOKİ tarafından yürütülen proje Albayrak İnşaat tarafından gerçekleştirildi.
 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@