Türkiye'nin Emekli Haritası Çıkarıldı! İşte En Çok ve En Az Emekli Olan İller

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) tarafından 30 Haziran Emekliler Günü nedeniyle Emeklilerin Yaşadığı Yerler Araştırması yapıldı. En çok ve en az emeklinin yaşadığı iller belli oldu.

Türkiye'nin Emekli Haritası Çıkarıldı! İşte En Çok ve En Az Emekli Olan İller

30 Haziran Emekliler Günü dolayısıyla Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) tarafından Emeklilerin Yaşadığı Yerler Araştırması yapıldı. Araştırma sonucunda Türkiye'de 8 milyon 615 bin işçi emeklisi, 2 milyon 718 bin esnaf emeklisi ve 2 milyon 389 bin memur emeklisi toplam 13 milyon 722 bin kişinin emekli aylığı aldığı açıklandı. Emeklilerin 'u, ortalama 5 emekliden biri İstanbul'da yaşıyor. En fazla emeklinin yaşadığı şehir, 2,6 milyon kişi ile İstanbul oldu.

En fazla emeklinin yaşadığı İstanbul'un ardından 1 milyon 79 bin emekliyle Ankara, 1 milyon 16 bin emekliyle İzmir, 586 bin emekli ile Bursa, 400 bin emekli ile de Antalya geliyor.

türkiyenin emekli haritası

EN AZ EMEKLİNİN YAŞADIĞI İLLER

589 bin nüfuslu Zonguldak'ta 164 bin emekli yaşıyor. Kömür madenlerin de emekli olanların da içinde bulunduğu nüfusun ortalama %28'ini emekliler oluşturuyor. Türkiye'nin en fazla emekli yoğunluğuna sahip olan ili Zonguldak. Zonguldak'tan sonra sırayla Sinop, Balıkesir, Bartın, Edirne, Kırklareli, Çanakkale, İzmir, Rize, Giresun emekli nüfusunun il nüfusuna göre oranı en yüksek olan şehirleri.

Yapılan araştırma neticesinde emeklilerin ağırlıklı olarak büyükşehirlerde ve denize kıyısı olarak illerde yaşadığı sonucu elde edildi. 2 milyon 143 bin nüfusa sahip Şanlıurfa'da 83 bin, 1 milyon 141 bin nüfusa sahip Van'da ise 59 bin emekli yaşıyor. En düşük emekli sayısı Ardahan, Bayburt, Tunceli, Kilis ve Iğdır'da.

İstanbul, Ankara ve İzmir'de yaşayan toplam emekli sayısı 5 milyonu buluyor.