Türkiye'nin En Büyük İkinci Yat Limanı Olan Fenerbahçe Kalamış Yat Limanı İçin Özelleştirme İhalesi Yapıldı

Fenerbahçe Kalamış Yat Limanı için özelleştirme ihalesi yapıldı. İhaleye katılan katılımcılar tekliflerini verirlerken en yüksek teklifin 2 Milyar 531 Milyon TL olduğu bildirildi. 

Emlak Haberleri 07.10.2021 - 17:56 07.10.2021 - 18:00 Engin Uzunoğlu

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından merakla beklenen özelleştirme ihalesi gerçekleştirildi. Türkiye Denizcilik İşletmeleri AŞ'ye ait olan Fenerbahçe Kalamış Yat Limanı'nınözelleştirilmesine dair ihale yapıldı. 

FENERBAHÇE KALAMIŞ YAT LİMANI ÖZELLEŞTİRME İHALESİ YAPILDI

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı yönetiminde gerçekleştirilen ihalede pazarlık usulü uygulandı. İhaleye katılan firmaların Tek – ART Kalamış ve Fenerbahçe Marmara Turizm Tesisleri AŞ, Kiler Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı AŞ ve Cey Ortak Girişim Grubu (Ceynak Lojistik ve Ticaret AŞ – Ceyport Terminal Lojistik ve Ticaret AŞ) oldukları bildirildi. 

İhaleye katılan firmalar ihale tekliflerini önce kapalı zarflarla verdiler. Elemeli turda ise en düşük teklif Cey Ortak Girişim Grubu tarafından verildi. Ardından yapılan açık artırmada başlangıç tutarı olarak 2 milyar 511 Milyon TL belirlendi. Ayrıca artırım aralığının da 20 milyon TL ve katları olduğu ihale komisyonunca taraflara açıklandı. 

2 MİLYAR 531 MİLYON TL TEKLİF EDİLDİ

Fenerbahçe Kalamış Yat Limanı özelleştirme ihalesi için yapılan açık artırmada en yüksek teklifi TEK – ART Kalamış ve Fenerbahçe Marmara Turizm Tesisleri AŞ tam 2 Milyar 531 Milyon TL olarak verdi. Yapılan bu ihalenin sonucu ise henüz açıklanmadı. İhale komisyonun nihai kararı onaya sunmasının ardından Fenerbahçe Kalamış Yat Limanı'nın ihale sonucu ilan edilecek. 

Fenerbahçe Kalamış Yat Limanı'nın 40 yıllığına işletme hakkının verilmesine ilişkin özelleştirme ihale ilanı 27 Mart 2021'de yayınlandı. İhaleye katılacakların son tekliflerini 21 Eylül 2021'e kadar vermeleri gerektiği de o dönem kamuoyuna ilan edildi. 

TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜK İKİNCİ YAT LİMANI

İhaleye konu olan Fenerbahçe Kalamış Yat Limanı 1987 yılından itibaren hizmet veren bir liman olarak biliniyor. 2011 yılında ise bu yat limanı özelleştirme kapsamına alınmıştı. 1291 adet yatın denizde ve 220 adet yatın da karada olmak üzere toplam 1511 yat bağlama kapasitesi olan Fenerbahçe Kalamış Yat Limanı İstanbul'un en büyük yat limanı olurken şu anda da Türkiye'nin en büyük ikinci yat limanı konumundadır. 

Özelleştirme ihalesinin ardından Fenerbahçe Kalamış Yat Limanı Uluslararası standartlarda hizmet verecek şekilde 4 çıpalı yat limanı olarak işletilebilecek. İhaleyi kazanan firma Fenerbahçe Kalamış Yat Limanı'nın 40 yıllığına işletme hakkını elde edecek.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@