Türkiye'nin En Mutlu Şehirleri 2018 Sıralaması Açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) tarafından açıklanan, illere ve cinsiyete göre mutluluk düzeyi araştırmasının verileri açıklandı.

Türkiye'nin En Mutlu Şehirleri 2018 Sıralaması Açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) tarafından açıklanan, illere ve cinsiyete göre mutluluk düzeyi araştırmasının verileri açıklandı. Peki, Türkiye'nin en mutlu şehri hangisi oldu?

Türkiye'nin En Mutlu Şehri Sinop Oldu

TÜİK tarafından açıklanan verilere göre Türkiye'nin en mutlu illeri sıralamasında birinciliği Sinop elde etti. Sinop'un mutluluk düzeyi yüzde 77,66 olarak açıklandı. Yani Sinop'ta yaşayan her 100 kişiden 77 tanesi kendisini mutlu olarak hissediyor.

Türkiye'nin En Mutlu İkinci Şehri

Açıklanan Türkiye'nin en mutlu illeri sıralamasında ikinciliği ise yüzde 76,43 mutluluk oranı ile Afyon aldı. Afyonkarahisar Türkiye'nin en mutlu ikinci ili olurken üçüncülük koltuğuna ise yüzde 75,91 mutluluk oranı ile Bayburt aldı.

Büyük Şehirlerde Yaşayanlar Daha Mutsuz

Listenin ilk sıralarında yer alan iller incelendiğinde genelde küçük şehirlerde yaşayan insanların kendilerini daha mutlu hissettikleri dikkat çekti. Birinci sırada yer alan Sinop bilindiği üzere aynı zamanda Türkiye'nin nüfus açısından 72. ili olarak sıralamada yer alıyor. Buna ek olarak Bayburt en küçük ve nüfus yoğunluğu en düşük ilimiz olarak kayıtlara geçmiş durumda.

Türkiye'nin en kalabalık şehri olan mega kent İstanbul ise illere göre mutluluk listesi içerisinde kendisine 50. sırada yer alıyor. İstanbul'un mutluluk oranı yüzde 58,4 olurken, bir diğer büyük şehrimiz İzmir ise 51. sırada, başkent Ankara ise listede ancak 64. sırada kendisine yer bulabildi.

Türkiye'nin En Mutsuz İlleri Hangileri?

Türkiye'nin en mutsuz illeri sıralamasında ise yüzde 41,98 mutluluk oranı ile Tunceli yer aldı. Tunceli'yi ise sırası ile Osmaniye, Diyarbakır, Antalya ve Hatay izleyerek en mutsuz iller arasında sıralamada kendisine yer buldu.