Ana Sayfa EKONOMİ 26 Ağustos 2017

Türkiye’nin İlk Fındık Çiftliği Kuruluyor

Türkiye'de ilk fındık çiftliği kuruluyor. Samsun'da kurulan fındık çiftliği ile fındık maliyetlerinin düşürülmesi hedefleniyor.
2017-08-26T09:24:04+00:00 Emlak 365 | Emlak Haberleri ve Yeni Konut Projeleri
Türkiye’nin İlk Fındık Çiftliği Kuruluyor
Türkiye’nin İlk Fındık Çiftliği Kuruluyor

Türkiye’nin ilk fındık çiftliği Samsun’da kuruluyor. 300 dönüm alan üzerine tek dal sistemi ile fındık dikildi.
Samsun’da hayata geçirilecek fındık çiftliği ile fındık maliyetinin 2 liraya düşürülmesi ve dönüm başına 450 kilogram fındık üretmek hedefleniyor.

Hedef: 450 Kilogram Fındık Üretimi

Projenin koordinatörlüğünü yapan eski Giresun Ziraat Odası Başkanlarından ve Keşap Fındık Yetiştiricileri Birliği Başkan Yardımcısı Özer Akbaşlı, 2014 yılında tüplere alınan bir yaşındaki fidanları 2015’ten itibaren 7 metre aralıklarla ve tek dal sistemi ile dikmeye başladıklarını dile getirdi.

300 dönümlük alanın 284 dönümlük kısmına 5 bin 250 Foşa çeşidi fındık fidanını 2016 yılının ortalarına kadar dikildiğini ifade eden Özer Akbaşlı, bu yıl üç yaşındaki fidanlardan 400 kilogram hasat beklediklerini dile getirdi.

Özer Akbaşlı asıl hedeflenenin, 2021 yılında dönüm başına 450 kilogram fındık üretmek oluğunu açıkladı.

1 Kilogram Fındık Maliyeti 2 Lira

Eski Giresun Ziraat Odası Başkanlarından ve Keşap Fındık Yetiştiricileri Birliği Başkan Yardımcısı Özer Akbaşlı, Fındık çiftliğinde üretimin her aşamasında makineli sistemin kullanıldığını belirterek; “Damla sulama sisteminden, hastalık ve zararlılarla mücadele, toplama, harmanlama, kurutma ve depolama tamamen makinelerle yapılacak. Bu sistemle de bir kilogram fındığın maliyeti dolar üzerinden 65 cent, yani Türk parasıyla yaklaşık 2-2.5 lira” açıklamasını yaptı.

Çiftlik sahibi Şükrü Güngör Köleoğlu, çiftlikte iyi tarım ve modern uygulamaların yer aldığı yenilikleri hayata geçirildiğini dile getirdi. Makineli tarımın kullanılması ile maliyetleri asgari seviyeye düşürülebileceğini vurgulayarak örnek olmayı hedeflediklerini belirtti.

Fındık Üretimi ile Kazanımlar Artacak

Türkiye’nin dünyada söz sahibi olduğu böylesi bir ürünü gerçek manada değer verilmesi gerektiğini vurgulayan Şükrü Güngör, fındık üretimi, ticaret ve ihracatının bilinçli ve planlı şekilde yapılması halinde hem üreticilerin hem de ülkenin bu üründen sağlayacağı kazanımların artacağını da ifade etti.

Makineli sistemin kullanılması ile bir çok yeniliği barındıran Türkiye’nin ilk fındık çiftliği, fındık maliyetinin 2-2.5 liraya düşürülmesi hedefleniyor.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?