Türkiye'nin Kaderiyle Oynadılar Diyen Remzi Özdemir'den Dolar Kuru İçin Çılgın Tahmin!

Merkez Bankası'nın faiz indirimi kararını yorumlayan ünlü ekonomist Remzi Özdemir dolar kuru için yeni bir tahminde bulundu.

Türkiye'nin Kaderiyle Oynadılar Diyen Remzi Özdemir'den Dolar Kuru İçin Çılgın Tahmin!

Merkez Bankası'nın yeni bir faiz indirimi yapması ile Türk lirasında yine değer kayıpları hız kazandı. Meydana gelen bu değer kayıpları dolar kuruna güç verirken bundan sonrasına ilişkin büyük bir merak yaşanmaya başlandı. Analizleri ve tahminleriyle piyasalara hakim bir ekonomist olarak bilinen Remzi Özdemir de yeni bir dolar kuru değerlendirmesinde bulundu. Dolar kuru yükselmeye devam eder mi, dolar kuru kaç TL'ye çıkar?

FAİZ İNDİRİMİ KARARI ALANLAR VİCDANLARDA YARGILANACAKLAR

Merkez Bankası'nın faiz indirimi kararı almasına tepki gösteren Remzi Özdemir, "Ne olacağını biliyorduk ama yine de çıkmamış candan umut kesilmez diyerek ümit ediyorduk. Merkez Bankası Para Politikası Kurulu üyelerinin bu ülkenin menfaati açısından adım atabileceklerini düşünmüştüm. Ancak bugün verilen tarihi kararda gördük ki Merkez Bankası kendi bastığı Türk lirasının arkasında durmadı. Tarih bu insanları ciddi anlamda vicdanlarda yargılayacaktır. Ekmek yarın 7 TL olduğunda o ekmeği alamayan vatandaşın vicdanında yargılanacaklar. Ben mahkemelerden bahsetmiyorum, o benim işim değil. Ülkem adına üzgünüm. Bu ülke bunu hak etmedi." dedi.

ÜLKENİN KADERİ İLE OYNADILAR

Merkez Bankası'nın faiz indirimi kararı ile Türkiye'nin kaderi ile oynandığını iddia eden Remzi Özdemir, "Merkez Bankası bağımsızdır ama bugünkü faiz indirimi ile Merkez Bankası dünyaya bağımsız olmadığını ilan etti. Para politikasını siyasetçilere emanet eden bir Merkez Bankası'na yabancı yatırımcı güvenip de bu ülkeye yatırım yaparlar mı? Bugün bu yüzden tarihi bir gün. Bu ülkenin kaderi ile oynadılar." ifadelerini kullandı.

DÜNYADA MERKEZ BANKALARI FAİZ ARTIRIMI YAPIYOR

Dğnyada merkez bankalarının faiz artımı yapmaya devam ettiklerine dikkat çeken Remzi Özdemir, "Dünyada merkez bankaları faiz artırımı yoluna başvuruyorlar. Şu ana kadar faiz artırımı yapan merkez bankalarının sayısı 80'i geçti. Artık dünyada kalıcı enflasyon var. Dünyanın en gelişmiş ülkeleri aptal gidip faiz artırımı yapıyorlar ama biz gidip faiz indiriyoruz. Merkez Bankası'nda ekonomide hiç mi ekonomi bilimine hakim birisi yok. Yabancılar bu gelişmeleri delilik olarak yorumluyorlar." şeklinde konuştu.

BANKALARDAN KREDİ FAİZLERİNİ DÜŞÜRMELERİ İSTENECEK İDDİASI

Faiz indirimlerinin reel piyasada karşılığı olmadığını söyleyen Remzi Özdemir, "Özel bankalar ile görüşme yapılacak ve faizleri indirmeleri istenecek. Banka mevduat toplayamıyor nasıl indirecek faizi. Banka sendikasyon kredisi bulamıyor nasıl düşük faizle kredi versin. Konut kredisi faiz indirimleri öncesinde aylık yüzde 1,30 seviyelerindeydi. şimdi özel bankaların konut kredisi faizleri yüzde 1,60'ların üzerine çıktı. Hani nerede faiz indirimleri?" dedi.

DOLAR KURU İÇİN 20 TL TAHMİNİ!

Dolar kuru hakkında güncel tahminini de açıklayan Remzi Özdemir, "Dolar kuru bundan sonra ne olacak diye soruyorlar. Daha önce 15 TL üzeri demiştim ama o zaman bana tepki göstermiştiler. Şimdi 16 TL üzerini, 17 TL üzerini ve hatta 18 TL üzerini bırakalım. O risk seviyelerini çoktan aştık. Bu Merkez Bankası yarın FED'in faiz artırımı kararlarından sonra ne yapabilir? Bu zihniyetten ne bekleyebilirsiniz? Diyorlar ki 10 baz puan faiz artırımı yaparlar. Türkiye'yi artık 10 baz puan faiz artırımı da kurtaramaz. Çünkü sistem mahvoldu. Türk lirası şu anda değer kaybı açısından uzay boşluğunda dolaşıyor. Bu değer kayıplarının nerede duracağını kimse bilmiyor. 10 baz puan da faiz artırımı yapılsa Türk lirasının değer kaybı durdurulamaz. Dolar kuru için 20 TL ve üzeri gerçekçi bir tahmin haline gelmiştir. Çok uzak bir gelecekten de bahsetmiyorum." ifadelerini kullandı.

Not: Tüm değerlendirmeler ilgili ekonomistin kişisel düşünceleridir. Bu yorumlarla yatırım kararı alınmamalıdır. Haberimizde yatırım tavsiyesi verilmemiştir.

SONRAKİ HABER