Türkiye'nin Kira Haritasına Göre Ortalama Kira 4 Bin 582 Lira Oldu

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin 81 ili kapsayacak şekilde kira haritası çıkardı. Haritaya göre Türkiye'de ortalama kira 4 bin 582 lira oldu. En çok kira artışı yaşanan iller de belli oldu.

Emlak Haberleri 28.05.2022 - 17:28 28.05.2022 - 17:28 Gülşah Konuk Akın

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin tarafından 81 ili kapsayacak şekilde ortalama kira haritası çıkarıldı. Çıkan haritaya göre ortalama kira 4.582 lira oldu. Ortalama en yüksek kira da 9 bin lira ile Muğla'da. İstanbul'da da ortalama kira 6.900 TL olarak tespit edildi.

MAYIS AYINDA KİRALAR BİR ÖNCEKİ YILA GÖRE YÜZDE 150 ARTTI

Araştırmaya göre mayıs ayında Türkiye genelinde yeni konutların kiraları, 2021 yılında göre 0 oranında artış gösterdi. Konut kiralarında en çok artış Muğla, Antalya, İstanbul, İzmir ve Aydın'da yaşandı. İnternet üzerinden verilen ilanlarda, yeni konutların kirası ortalama 4.582 liraya çıktı. İstanbul'da ise bu rakam 6.900 lirayı aştı. Yeni konut kiralarında Muğla'da 9.000 TL, Antalya'da 8.500 liradan fazla isteniyor.

TÜRKİYE-KİRA-ARTIŞ-HARİTASI

YÜKSEK KİRALAR HALKI BARINMA KRİZİYLE KARŞI KARŞIYA BIRAKIYOR

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, kira fiyatlarındaki artış nedeniyle halkın barınma krizi ile burun burunda olduğuna değinerek “Bugün İstanbul’da ortalama kira 7000 liraya dayanmış durumda. Yıl sonunda yeni ilanların ortalaması 10 bin lirayı bulacak. Vatandaşların yüzde 85’i kira artışının böyle devam etmesi halinde kira bedelini ödemekte zorlanacağını veya ödeyemeyeceğini söylüyor. Büyük bir konut krizi ile karşı karşıyayız. Fiyatların bu şekilde artmaya devam etmesi halinde büyük şehirlerde yaşayan, o şehirde çalışan insanların gelirleri kiraya bile yetmeyecek. İstanbul ve İzmir’de kiralar şimdiden asgari ücreti aştı, Ankara eşikte bekliyor. Bu trendin devamı halinde iki çalışanlı bir aile iki maaşla bile bir evde oturamaz. Sonuçta binlerce insan evsiz kalabilir, yaşadığı şehirde barınamaz hale gelebilir." ifadelerini kullandı.

KONUT FİYATLARI NEDEN ARTIYOR?

Konut fiyatlarındaki artışın 2 sebebi olduğunu söyleyen Gürsel, akıl ve bilim dışı ekonomi politikalarının bedelini halkın ödediğini, ikinci olarak da yabancılara konut satışı karşılığında vatandaşlık verilmesi olduğunu söyledi. Ülkeye giren 8 milyon sığınmacının da etkisiyle her yerde fiyatların arttığını belirtti.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@