Türkiye'nin Maldivler'i Olarak Bilinen Salda Gölü Bataklığa Döndü

Türkiye'nin en önemli doğa güzellikleri arasında yer alan ve Millet Bahçesi yapılmaya başlamasının ardından suların çekilmeye başladı Salda Gölü adeta bataklığa döndü.

Gündem 16.05.2022 - 16:58 16.05.2022 - 16:58 Gülşah Konuk Akın

Türkiye'nin en önemli doğa güzellikleri arasında yer alan Salda Gölü'nün son hali görenleri şaşkına çevirdi. Millet Bahçesi yapılmaya başlanmasının ardından tepki çeken Salda Gölü, suların çekilmesi ile neredeyse bataklığa döndü. NASA'nın 'ayakkabıyla bile girilmemeli' dediği gölün son hali sosyal medyada da gündem oldu. Türkiye'nin Maldivler'i olarak bilinen Salda Gölü, yok olma riskiyle karşı karşıya.

SALDA GÖLÜ BATAKLIĞA DÖNDÜ

Geçtiğimiz yıllarda yaşanan kuraklık ve su seviyesindeki çekilme devam ediyor. Gölün kuruyan alanları adeta bataklığa döndü. Sakda Gölü Koruma Derneği, sosyal medya hesabından paylaşım yaparak: “ölü özellikle son 3 yılda hızla çekildi. Bu kış çok kar yağmasına rağmen su seviyesi yükselmedi. Su çekilen bazı yerler dağdan sular gelmesiyle bataklık görünümünü kazanmış. Kuyu sondajları, gölün etrafındaki sulama göletleri ve kuraklık suların azalmasına neden oluyor” ifadelerini kullandı.

salda-gölünün-son-hali

Sözcü'nün haberine göre Salda Gölü Koruma Derneği Başkanı Gazi Osman Şakar, kış ayların göl kenarına gittiğini, o zamanlardan bu zamanlara kadar sularda ortalama 1 metre kadar çekilme olduğunu, çok abartılacak bir durum olmasa da çekilmenin gözle göründüğünü, daha önceki çekilmelerin 25-50 metre arasında olduğunu ifade etti.  Salda Gölü'nün bataklık görünümü aldığını söyleyen Şakar, suyun çekilmesinin sadece kuraklıktan değil yer altı sularının da çekilmesinden kaynaklandığını, bu yıl yağışların çok güzel olduğunu, karın 2 aya yakın dağda kaldığını, Salda Gölü civarlarında da 55 santimi bulduğunu fakat buna rağmen göl sularında çekilme olduğunu, yağan karın yeraltı sularını anca beslediğini, göl suyunda ise bir yükselme olmadığını belirtti. 

SOSYAL MEDYADA DA GÜNDEM OLDU

Salda Gölü'nün son hali sosyal medyada da gündem oldu. Kullanıcıların gölün son halinin fotoğrafını paylaşarak tepkilerini ifade ettiler. Kimileri gölün son halinin bu şekilde olmasını Millet Bahçesi projesine bağlarken kimileri de siyasileri suçladı.

Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@