Türkiye’nin Saklı Cenneti: Saklıkent Kanyonu

Akdeniz’in sıcak sahillerinden çıkıp temiz hava almak istediğinizde kendinizi saklı bir cennet olan Saklıkent Kanyonu açıklarına atabilirsiniz.

Türkiye’nin Saklı Cenneti: Saklıkent Kanyonu

Saklıkent kanyonu Fethiye’den düzenli olarak otobüs ve dolmuş seferleri bulunan ve Fethiye’yeye 50 dakika uzaklıkta olan bir yerdir. Bölgeye giriş ücretli olduğu için kiş başı 10 TL’ye girilebilmektedir. Araçla giriş de ücretlidir.

1980’lerde keşfedilen ve hala bakir olan bu kanyon, tahmini olarak 2500 yıl önce oluştu. Dargaz nehri tarafından kalker aşındırmalar sonucu oluşan bu kanyonun girişinde asma bir köprü bulunmaktadır. Bu yüzden giriş bölümü oldukça egzotiktir.

Saklıkent Milli Kanyonu olarak bilinen ve su kenarındaki tesislerde yemek yeme keyfin bir başka olduğu bu saklı cennette buz gibi suyun içinde saatler geçirebilirsiniz. Karaçam, Kızılçam ve Sedir ağaçlarının arasında temiz havayı içinize çekeceğiniz bu keşif rotası, 200 metrelik köprüsüyle dikkat çekiyor.

Mitolojik bir hikayesi olmayan ancak Antalya’nın en popüler lokasyonlarından biri olan bu bölgede son derece farklı bir deneyim yaşamanız söz konusu olabiliyor. Planınızı yapın ve gezi rotanızı en doğru şekilde buraya odaklayarak tadını çıkarın!

Türkiye’nin Saklı Cenneti: Saklıkent Kanyonu - Resim 1

Kaş Saklıkent Safari Turları

Günübirlik olarak düzenlenen Kaş ve Saklıkent arasındaki safari turları sabah 10’dan akşam 19:30’a kadar yapılabiliyor. Maceradan hoşlananlar için ideal olan bu turlar aileler için oldukça uygundur. Bu turlarda genelde tüm gün her şey dahil hizmet veriliyor. Su savaşıyla başlayan bu süreç, banyon gezisi, rafting, öğle yemeği molası, çay molası, tubbing funny rafting ve Xanthos antik şehir gezisiyle devam ediyor. Kaputaş plajında son bulan bu gezi kişi başı 150-200 TL gibi fiyatlarla ücretlendiriliyor.

Saklıkent Rafting

River rafting aktivitelerinin düzenlendiği güvenli bir rafting alanı bulunuyor. 2021 yılı için 45 dakikalık rafting 90 TL, 90 dakikalık rafting 180 TL, 180 dakikalık rafting için de 300 TL olarak fiyatlandırılmıştır. Ayrıca kanyon turlarına da katılarak güvenlik halatları üzerinden yürüyebilirsiniz. Ancak suyun soğukluğuna dikkat etmeniz oldukça önemli. Çünkü 40 derecelik sıcaklıkta bile soğuk su ayaklarınızı uyuşturabilir.

Çamur Banyosu

Doğal çamur banyosu merkezlerinden olan bu bölgede, güzellik kürleri ve cilt bakımı uygulamaları konusunda fırsat kollayanlara iki seçenek vardır. 2 farklı çamur havuzunun bulunduğu bu alanda buz gibi sular içinden geçerek Saklıkent çamur banyosu alanlarına ulaşabilirsiniz. Ayrıca Eşen Çayı üzerindeki rafting duraklarının sonunda da bir çamur havuzu bulunmaktadır.

Saklıkent Kış Turizmi

Dağlık bölge konumu nedeniyle kış turizmine de uygun olan lokasyonda kayak yapma imkanı vardır. Saklıkent kış turizmi 2400 metrelik rakıma sahip olan kayak merkezi bulunuyor. Kışın çok sık ziyaret edilen ve yabancı turistlerin de ilgisini çeken bu bölge, bungalov evleriyle de dikkat çekiyor. Ağaç evler, bungalovlar ve çadırlar kamp için en uygun lokasyonlar arasındadır.

Türkiye’nin Saklı Cenneti: Saklıkent Kanyonu - Resim 2

Nelere Dikkat Edilmeli?

Bu gezideki en önemli şey mutlaka ayağı saran naylon ayakkabıyla gelinmesi olacaktır. Çünkü inanlar ya terliklerini ya da sandaletlerini kaptırıp gidiyorlar. Çıplak ayakla gezmek ise taşlar nedeniyle mümkün değil. Şort ya da kapri gibi kıyafetlerle gelinmesi ve olabildiğince az elektronik alet alınması gerekiyor. Bu durumun yanı sıra konaklama için tercih edilen doğal alanlarda bazen yer bulma sorununuz olabiliyor. Fiyatlar da oldukça yüksek seyrettiğinden günübirlik gelinmesi daha uygun bir çözüm olabiliyor.

Saklıkent Kanyonu gezisi size harika bir doğa deneyim sunacak ve ciddi bir spor yapmış olacağınızdan dolayı kendinizi yorgun hissedeceksiniz.

Emlak365.com