Türkiye'ye Binlerce Ton Ayçiçek Yağı Taşıyan Gemiler Rusya'dan Yola Çıktılar! Market Fiyatları Ucuzlayacak Mı?

Türkiye’de ayçiçek yağı ile alakalı olarak yaşanan tartışmaların ardından Rusya’dan güzel bir haber geldi. Ayçiçek yağı fiyatları ucuzlayacak mı? 

Finans 09.03.2022 - 20:00 09.03.2022 - 20:00 Engin Uzunoğlu

Türkiye’de gıda fiyatlarına yapılan zamlarda son dönemlerde ayçiçek yağı yeniden sembol haline geldi. Sektör kaynaklarının Türkiye’de ayçiçek yağı stoklarının eridiğini ve hükümet kaynaklarının ise Türkiye’nin yeteri kadar ayçiçek yağı olduğunu açıklamalarının ardından marketlerde fiyatlar yükseliş eğilimi devam ettirdi. Vatandaşlar yoğun şekilde ayçiçek yağı satın almaya devam ederken ayçiçek yağına dair yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. 

Türkiye’nin ayçiçek yağı ithalatının çok önemli bir kısmını Rusya’dan yaptığı biliniyor. Ancak Rusya ile Ukrayna arasındaki çıkan savaş bu alanda Türkiye’yi oldukça olumsuz etkiledi. Daha önceden yapılan ithalat anlaşmaları ile Türkiye’ye gelecek olan ayçiçek yağı için bağlantı kurulmuştu. Hatta Rusya’da farklı limanlarda ayçiçek yağı yüklü Türk gemilerinin bekletildiği de biliniyordu. Bu konuda bir son dakika gelişmesi yaşandı. 

GEMİLER RUSYA'DAN YOLA ÇIKTI

Denizcilik Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son dakika açıklamasına göre Rusya’nın Yeisk Limanı’nda bekleyen ve toplam 6.099 ton ayçiçek yağı yüklü olan 1 adet gemi Türkiye’ye gelmek için yola çıktı. Geminin Kerch Kanalı’nı geçerek yollarına devam ettikleri bildirildi. Bu ayçiçek yağı yüklü gemi 15 Mart’ta Mersin Limanı’nda olacakları da belirtildi. 

Rusya’nın Rostov Limanı’nda ise yine ayçiçek yağı yüklü 3 adet gemi Türkiye’ye doğru hareket etti. Bu gemilerin binlerce ton ayçiçek yağı yüklü oldukları bildirilirken Türkiye’ye 17 Mart’ta varmaları planlanıyor. Gemilerin yola çıkmalarının ise Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in özel izniyle gerçekleştiği iddia edildi. 

AYÇİÇEK YAĞI FİYATLARI DÜŞECEK Mİ?

Türkiye’ye gelmek için yola çıkan gemilerde bulunan binlerce ton ayçiçek yağının iç piyasada büyük bir rahatlamayı sağlaması bekleniyor. Tedarik sorunundan dolayı ayçiçek yağı fiyatlarının artmasının artık son bulacağı tahmin ediliyor. Ancak dünyada yükselen gıda fiyatlarından dolayı yine de bir miktar fiyat artışının olabileceği sektör kaynaklarınca dile getiriliyor. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@