Türkiye'ye Sıcak Para Geliyor! Birleşik Arap Emirlikleri Türkiye'de Yatırım Yapmak İçin 10 Milyar Dolarlık Fon Ayırdı!

Birleşik Arap Emirlikleri ile Türkiye arasındaki bugünkü görüşmelerden 10 Milyar dolarlık yatırım kararı çıktı. BAE tarafından Türkiye'ye 10 Milyar dolar yatırım bütçesi ayrıldığı açıklandı. 

Finans 24.11.2021 - 19:46 24.11.2021 - 19:46 Engin Uzunoğlu

Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri arasındaki ilişkilerde bugün yeni bir beyaz sayfa açıldı. Son yıllarda iki ülke Uluslarası meselelerde sık sık karşı karşıya geliyordu. Hatta Türkiye'nin Doğu Akdeniz politikasından dolayı oluşan Fransa, Yunanistan, Mısır cephesinde Birleşik Arap Emirlikleri de yer alıyordu. Bugün ise Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayid Al Nahyan Türkiye'yi ziyaret etti. 

İKİ ÜLKE ARASINDA TİCARET ANLAŞMALARI YAPILDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde bizzat ağırladığı  Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayid Al Nahyan ile görüşmeden Türkiye lehine oldukça olumlu sonuçlar çıktı. 9 ayrı başlıkta ticaret anlaşması imzalanırken Merkez Bankaları arasında da işbirliği protokolü yapılarak swap görüşmelerine başlandı. 

BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ TÜRKİYE'YE YATIRIM İÇİN 10 MİLYAR DOLARLIK FON AYIRDI

Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri arasındaki buzları eriten görüşmenin ardından Abu Dabi Kalkınma Holdingi Yönetim kurulu başkanı Mohamed Hasan El Suwaidi de bir açıklama yaparak, “Birlşik Arap Emirlikleri dost ülke Türkiye'ye yatırım yapma kararı almıştır. Bunun için de Türkiye yatırımlarında kullanılmak üzere 10 Milyar dolarlık bir fon ayrılmıştır. İki ülke için de hayırlı olsun.” dedi. 

BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ'NİN TÜRKİYE YATIRIMLARI NE OLACAK?

Türkiye'de yaşanan ekonomik krizden dolayı Birleşik Arap Emirlikleri'nden gelecek 10 Milyar dolarlık yatırımın büyük önemi bulunuyor. Bu yatırımların hangi alanlarda olacağı şimdiden merak konusu oldu. Türkiye'ye girecek olan 10 Milyar doların ekonomiye de büyük etki yapması bekleniyor. Birleşik Arap Emirlikleri'nin Türkiye'de hangi yatırımlarla yer alacakları şimdilik açıklanmadı. 

Öte yandan iki ülke arasında düzelen siyasi ilişkiler yeni bir dönemi de başlattı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ilerleyen günlerde Birleşik Arap Emirlikleri'ni ziyaret ederek bazı temaslarda bulunacağı bildirildi. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@