Türklere ev yok denilerek 4 bin liralık evler yabancılara 8-10 bine kiralanıyor!

Türk vatandaşlarına ev yok denilerek yabancılara 4 bin liralık evlerin değerinin iki katına kiraya verildiği ortaya çıktı. Gayrimenkul uzmanları yeni bir düzenleme yapılmasını talep ediyor.

Emlak Haberleri 17.04.2022 - 01:39 17.04.2022 - 01:39 Büşra Uluşen

Son haftalarda ülkemizin en önemli gündem maddesi konut fiyatları ve kiralar oldu. İstanbul başta olmak üzere birçok büyükşehirde kiralık ev bulmak zaten zor iken bir de evlerini sadece yabancıya kiraya veren ev sahipleri ortaya çıktı. 

4 bin liralık ev 8 bin liraya kiraya veriliyor

Konut kiralarına ilişkin açıklamalarda bulunan Gayrimenkul Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı, gayrimenkul tarafından arzın sıkıntıya girmesi, faizlerdeki artış ve de inşaat maliyetlerinin artmasının konut fiyatlarının artmasına neden olduğunu söyledi. İstanbul'da kiralık konut fiyatları son bir yılda yüzde 120 artarken satılık konutlarda ise fiyat artışı yüzde 140 olarak kaydedildi. 

Maliyet artışlarının yanı sıra bi de fırsatçı emlakçılar ve ev sahipleri evlerini Türklere kiralamak istemiyor ve yabancılara daha yüksek bedellere kiralıyor. 

İstanbul'daki çoğu sitede bu fark gözle görülebilir bir durumda. Örneğin 4 bin lira olan bir kira bedeli, yabancı alıcılar meydana çıktığında 8 bin lira oluyor. Ayrıca internet sitelerinde yer alan ilan başlıkları da Arapça olmak üzere farklı dillerde yayınlanıyor. Bu Arapça açıklamalarla da yabancılar manipüle ediliyor ve yabancılara günlük ve aylık olarak kiralanıyor. 

Türkiye'ye sağlık için ya da tatil amacıyla gelenlere eşyalı daireler kısa süreliğine kiraya veriliyor. Bu durum piyasa fiyatlarını olumsuz etkilerken, bu işlemleri yabancı dilde faaliyet gösteren ve yetki belgesi bulunmayan emlak işletmecileri yapıyor. 

Satışlarda vergiler düşürülmeli

Gayrimenkul Uzmanı Özelmacıklı, geçici bir süre içinde satışlarda vergilerin düşürülmesi gerektiğini, kiralamalarda da belediyelerde kayıtlı emlak rayiç bedelinin kira tutarı belli bir oranına kadar tavan fiyat belirlenip kiralık ev arayanların bir süreliğine rahatlatılması gerektiğini ifade etti. 

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@