TÜSİAD Başkanı Açıkladı: Asgari Ücrete Enflasyon İyileştirmesi Mi Geliyor?

TÜSİAD Başkanı Orhan Turan, hükümet ile görüşeceklerini açıkladı. İşte asgari ücret düzenlemelerine ilişkin haberin ayrıntıları…

Finans 26.04.2022 - 14:20 26.04.2022 - 14:21 Duygu Dilan Duman

Geride bıraktığımız yılın son aylarında döviz kurlarında ve altın piyasasında yaşanan olumsuz gelişmeler, gündelik hayat akışı içerisinde satın alınan hizmet ürünlerine ve diğer hizmet kategorilerine yüksek oranlı zamların yapılmasına sebep olmuştu. Türk Lirası’nın döviz kurlarında değer kaybı yaşaması sebebi ile alım gücü düşen ve yapılan zamlardan sonra da geçim sıkıntısı içerisine giren vatandaşlar, yeni yılın başında asgari ücrete yapılan zam ile bir nebze de olsa rahat bir nefes almayı başarmıştı.

Sene başında asgari ücrete yapılan yüzde 50,5 oranlı zam, kısa süre içerisinde eridi. Rusya- Ukrayna savaşının ve FED faiz kararlarının piyasa üzerinde yarattıkları olumsuz etki sonucunda alım gücü tekrar düşen vatandaşların durumunu, Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan yüzde 60 üzeri enflasyon oranı da gözler önüne serdi.

Ekonomi piyasalarının gündelik hayata olan etkilerinin şiddetli bir şekilde hissedildiği şu günlerde, asgari ücrete tekrar bir zam yapılıp yapılmayacağına yönelik tartışmalar başladı. Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin tarafından yapılan açıklamalar ile birlikte asgari ücret zammı tartışmalarının tamamen kapanması, vatandaşları hayal kırıklığına uğrattı. Ancak TÜSİAD Başkanı Orhan Turan, vatandaşları tekrar umutlandıracak bir açıklamaya imza atarak hükümet ile görüşeceğini ifade etti.

“Enflasyon Oranına Bağlı Değişiklik Yapılmalı!”

orhan-turhan

TÜİK’in yüzde 60’ın üzerinde açıklamış olduğu yıllık enflasyon oranının ciddi bir gelişme olduğunu ifade eden TÜSİAD Başkanı Orhan Turan, enflasyon bu durumdayken asgari ücret konusunda da yapılması gerekenlerin olduğunu savunduğunu ifade etti.

“Yetenek Havuzu Kaybedilmemeli!”

Asgari ücret düzenlemelerine ilişkin açıklamalarına devam eden Başkan Turan, Türkiye’nin yetenek havuzunu kaybetmemesi gerektiğini bu neden ile de iyileştirmelerin yapılması gerektiğini ifade etti.

Hükümet ile Görüşecek!

Enflasyon oranına bağlı olarak asgari ücrette iyileştirme yapılması gerektiğini savunan Başkan Turan, yakın zaman içerisinde hükümet ile konuya ilişkin bir görüşme yapacağını ifade etti.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@