TÜVTÜRK'ün Araç Muayenelerindeki Yüksek Fiyatlar TBMM Gündemine Taşındı! Araç Muayene Ücretleri Düşecek Mi?

CHP tarafından TBMM'de bir soru önergesi verilerek TÜVTÜRK'ün 767 Milyon TL'lik vergi borcunun silinmesinin nedeni soruldu. Yazılı soru önergesine Ulaştırma Bakanı yanıt verecek.

Finans 01.02.2022 - 23:22 01.02.2022 - 23:22 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de araç muayene ücretlerinin oldukça yüksek olması TBMM'ye taşındı. CHP tarafından Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'nun cevaplandırılması için yazılı soru önergesi. Soru önergesinde araç muayenesi için Türkiye'de tek yetkili kuruluş olan TÜVTÜRK'ün geçmiş yıllarda 767 Milyon TL'Lik vergi borcunun silinmesinin nedeni de soruldu. Ayrıca vatandaşların araç muayenesi için oldukça yüksek tutar4larda ödeme yaptıklarına dikkat çeken sorulara da soru önergesinde yer verildi.

ARAÇ MUAYENE ÜCRETLERİNDEKİ YÜKSEKLİK TBMM'YE TAŞINDI

Türkiye'de tüm araçların periyodik araç muayenelerinin yapılmasında tek yetkili kuruluş olan TÜVTÜRK, Türkiye'nin 81 ilinde kurulmuş istasyonlarda vatandaşlara hizmet veriyor. ANcak 2022 yılının fiyat tarifesinde meydana gelen yükselişler araç sahibi vatandaşların eleştirilerine konu oldu. Yaşanan bu rahatsızlığı ise CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut TBMM'de gündeme taşıdı. Konuya dair bir yazılı soru önergesi veren Milletvekili Burhanettin Bulut, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'ndan cevap istedi.

2021 YILINDA TÜVTÜRK'ÜN NE KADAR GELİR ELDE ETTİĞİ SORULDU

Milletvekili Burhanettin Bulut tarafından verilen soru önergesinde 2005 yılında Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından araç muayene istasyonlarının TÜVTÜRK'e devredildiği belirtildi. Bu tespitin ardından ise 2021 yılında egzoz ve emisyon ölçümleri dahil olmak üzere kaç aracın muayenesinin yapıldığı ve bu muayenelerden dolayı ne kadar kazanç elde edildiği soruldu.

GELİRLERİN NE KADARI HAZİNE'YE GİRDİ?

Ayrıca verilen yazılı soru önergesinde TÜVTÜRK'ün hizmet vermeye başladığı günden bugüne kadar devlete ne kadar kazanç beyen ettiği ve bu kazançların ne kadarının Hazine'ye girdiği soruldu.

KREDİ KARTI ÖDEMELERİNDEN NEDEN KOMİSYON ALINDIĞI SORULDU

Verilen soru önergesinde vatandaşların şikayetleri de dile getirildi. Bu şikayetlerden birisi de TÜVTÜRK'te araç muayenesi yaptıran vatandaşların kredi kartı ile ödeme yapmak istemesi durumunda neden komisyon ödemek zorunda kaldığının cevabının da Bakan Ail Karaismailoğlu tarafından verilmesi istendi. 

FAHİŞ FİYATLARIN DÜŞÜRÜLMESİ İÇİN BAKANLIK GİRİŞİMDE BULUNDU MU?

TÜVTÜRK'te araç muayene ücretlerinin fahiş seviyede olduğunun altı çizilen soru önergesinde bu ücretlerin düşürülmesi için Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nın bir girişimi olup olmadığının da cevabı istendi.

TÜVTÜRK'ÜN VERGİ BORCU NEDEN SİLİNDİ?

Son olarak ise soru önergesinde Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'nun 10 dakikalık araç muayenesi için fahiş fiyatlar tahsil eden TÜVTÜRK'ün geçtiğimiz yıllarda 767 Milyon TL'Lik vergi borcunun neden silindiğinin cevabı da Bakan Adil Karaismailoğlu'ndan istendi.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@