Tuz Gölü Kuruyor, Flamingo Cenneti Yok Olma Tehdidi İle Karşı Karşıya Kaldı!

Türkiye'nin doğal cennetleri arasında yer alan ve Flamingo Cenneti olarak isimlendirilen Tuz Gölü ne yazık ki kuruma tehlikesi ile karşı karşıya kaldı.

Emlak Haberleri 03.06.2019 - 14:07 15.07.2021 - 00:15 Serhat Karaman

Türkiye'nin doğal cennetleri arasında yer alan ve Flamingo Cenneti olarak isimlendirilen Tuz Gölü ne yazık ki kuruma tehlikesi ile karşı karşıya kaldı.

Türkiye'nin en büyük gölleri arasında yer alan Tuz Gölü ne yazık ki kuruma tehdidi ile karşı karşıya kaldı. Uzmanlar gölün giderek kuruma tehdidi ile karşı karşıya kaldığı söylerken önlem alınmadığı takdirde gölün tamamen yok olacağı uyarısı geldi. Tuz Gölü Giderek Küçülüyor! Uzmanlar tarafından yapılan açıklama ile 1915 yılında yapılan ölçümlerde Tuz Gölü'nün 2 bin 600 metrekare olan büyüklüğünün 1997 yılında 380 kilometreye düştüğü dile getirildi. Konu hakkında açıklama yapan Selçuk Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Hidrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cengiz Akköz, önlem alınmadığı takdirde gölün yok olabileceğini ifade ederek şöyle devam etti: ”Yağışlar bol olduğu zaman göl şişiyor ve etrafı genişliyor.Biraz büyüyor ama gerçek olan göl sürekli kuruyor. Bunun sebebi besleyici kanalların kuruması, suyun gelmemesi, yer altı suyu tarımsal sulama ve kuraklık nedeniyle sürekli azalıyor olması. Göl kuruduğunda hiçbir kuş türü gelmez" dedi. Türkiye'nin Tuz İhtiyacının Büyük Bölümünü Karşılıyor Tuz Gölü'nün Türkiye'nin tuz ihtiyacının büyük bir bölümünü karşıladığını belirten Akköz ”Su buharlaşırken geriye tortular içindeki minareller kalıyor. Bu tip göllerin hepsi ya tuzlu ya da acı suludur. Geçmişte Türkiye’nin tuz ihtiyacının yüzde 70’ini karşılıyordu.Şimdi ise yüzde 40 ila 60 seviyelerinde seyrediyor. Tuz Gölü iki kaynaktan besleniyor. Ana kaynak yağışlar, bunun yanında Şereflikoçhisar’dan Peçenek Deresi ile Aksaray’dan Uluırmak’tan su geliyor. Peçenek Deresi’nden gelen suyun yıllık miktarı fazla değil.Uluırmak’tan gelen su miktarı da oraya yapılan baraj nedeniyle azaldı. Konya’daki tahliye kanallarından besleniyordu. Kirliliği önlemek için arıtma tesisi yapıldıktan sonra ise arıtılmış suyun bir kısmı ya ulaşıyor ya ulaşmıyor" dedi. Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@