Uçaklarda maske takılacak mı, yasak kalktı mı? Bakan Koca yanıtladı

Bilim Kurulu toplantısı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, uçaklarda maske takma konusunda açıklama yaptı.

Gündem 27.04.2022 - 13:49 27.04.2022 - 13:49 Büşra Uluşen

Dün gerçekleştirilen Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kamera karşısına geçerek iki yıldır beklenen haberi verdi. Pandemi nedeniyle hayatımızın bir parçası haline gelen maskelerin hayatımızdan çıkacağını müjdeleyen Erdoğan, bazı yerlerde maske takılmaya devam edeceğini söyledi. 

Uçaklarda maske takılacak mı, zorunlu mu?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'deki tüm kapalı alanlarda maske takma zorunluluğunun kaldırıldığını ve okullar da dahil olmak üzere maske yasağının bittiğini söylemişti. Sözlerine devam eden Erdoğan, maske takma zorunluluğunun yalnızca toplu taşıma araçları ve hastanelerde vaka sayısı binin altına inene kadar devam edeceğini söyledi. 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bugün gazetecilerin sorularını yanıtlayarak maske zorunluluğunun kapsamına dair gelen soruları yanıtladı. Bakan Koca, sadece ulaşım ve sağlık kuruluşlarında vaka sayısının binin altına inene kadar maske kullanımının devam edeceğini, onun dışında hiçbir aşanda maske kullanımının olmayacağını belirtti. Koca, yasak kapsamından bahsederek '' Bunun içine uçaklar da girer, eğitim de girer, kapalı alanlar olmak üzere kurumlar da girmiş olur '' ifadesini kullandı. Buna göre uçaklarda maske takma zorunluluğu bir süre daha devam edecek. 

Koca, bundan sonraki süreçte normal yaşamımızda herhangi bi vatandaşlımızın üst solunum yolu enfeksiyonu belirtisi hissediyor olursa mutlaka maskesini takıyor olmalıdır diyerek, bulaş riskine karşı maske takmanın alışkanlık haline gelmesi gerektiğini belirtti. 

İleri yaş grubu ve kronik hastalığı olanlar için de öneride bulunan Koca, vefat eden kişilerin ortalama yaşının 78 olduğunu ve bu sebeple ileri yaştaki vatandaşların korunabilmesi için enfeksiyon belirtisi görüldüğü zaman maske takılmasının önemine vurgu yaptı. 

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@