Üçüncü Havalimanı Satılıyor Mu?

Gerek maliyeti gerekse de yapıldığı konumu ile sık sık tartışmalar neden olan İstanbul'un 3. Havalimanı olan İstanbul Havalimanı için yeni bir iddia gündemde!

EMLAK HABERLERİ 24.05.2019 - 08:28 15.07.2021 - 00:15 Emlak 365

Gerek maliyeti gerekse de yapıldığı konumu ile sık sık tartışmalar neden olan İstanbul'un 3. Havalimanı olan İstanbul Havalimanı için yeni bir iddia gündemde!

Sık sık maliyeti ve uçakların inip kalkmasına müsait olmadığı iddia edilen konumu ile gündeme gelen İstanbul Havalimanı için yeni bir iddia ortaya atıldı. Bloomberg HT tarafından ortaya atılan ididaya göre havalimanının işletme hakkını elinde bulunduran İGA hisselerini satmaya çalışıyor! İGA "İddialar Tamamen Asılısız!"Henüz açılışının birinci yılını dahi doldurmadan işletme hakkının satılmak istendiği iddia edilen İstanbul Havalimanı için İGA yapmış olduğu ilk açıklamasında böyle bir girişimlerinin olmadığını dile getirdi. Bloomberg HT ise İGA'nın bazı ortaklarının kendi hisselerini satmak istediği, satılmak istenen hisse tutarının piyasa değerinin ise 11 milyar dolar olduğunu iddia etti. Satışa sunulan hisseler için ise ilk etapta dünyanın en büyük havalimanı işletmeleri arasında yer alan Vinci, ADP ve TAV'ın istekli olduları özellikle de TAV'ın hisse alışı için ısrarcı davrandığı belirtiliyor. İstanbul Havalimanı Kimin?Türkiye'nin ve dünyanın sayılı hava alanları arasına girmeyi başaran İstanbul Havalimanı aynı zamanda İstanbul'un 3. havalimanı olarak ta biliniyor. Son yıllarda yapılan tüm büyük projelerde olduğu gibi İstanbul Havalimanı ihalesi de Yap İşlet Devret modeli ile gerçekleştirildi. Yani havalimanı devlete ait ancak sözleşmede belirlenen süre boyunca işletme hakkı inşaatı gerçekleştiren İGA'ya ait. İGA ise Kalyon İnşaat, Cengiz İnşaat, Limak ve MAPA inşaat ortaklıklarınıdan oluşuyor. Bu ortaklığa dahil olan Kolin İnşaat hisselerini satarak ayrılmıştı. Ortaklar arasındaki hisse dağılımı ise yüzde 35 Kalyon İnşaat, yüzde 25 Cengiz İnşaat, yüzde 20 Limak ve yüzde 20 Mapa olarak sıralanıyor. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@