Ucuz Eşya, Araba, Telefon Almak İsteyenler Ticaret Bakanlığı e İhale Giriş Rekoru Kırdı!

Ticaret Bakanlığı tarafından başlatılan e ihale sistemi rekor ilgi görmeye devam ediyor. E İhale Giriş ekranı ile sisteme giren kişiler araba ve telefon başta olmak üzere pek çok ürünü ucuz fiyatlarla satın alıyor.

Gündem 10.06.2019 - 13:18 15.07.2021 - 00:15 Serhat Karaman

Ticaret Bakanlığı tarafından başlatılan e ihale sistemi rekor ilgi görmeye devam ediyor. E İhale Giriş ekranı ile sisteme giren kişiler araba ve telefon başta olmak üzere pek çok ürünü ucuz fiyatlarla satın alıyor.

Ticaret Bakanlığı internet üzerinden e ihale yöntemi ile yapmış olduğu satışlarla 7 ayda 165 milyon lira gelir elde etti. Gümrüklerde yakalanan kaçak eşyaları internet üzerinden satan Ticaret Bakanlığı e ihale yöntemi ile cep telefonu ve araba satışları başta olmak üzere pek çok eşya piyasa fiyatlarının son derece altında ucuz fiyatlarla satılıyor. Kayıt Olan Kişiler İhale Teklifi Vererek Açık Arttırmaya Katılıyor Sistem son derece basit. E İhale sitesine giriş yapıp kayıt oluyorsunuz. Ardından e ihale gümrük araba ve e ihale gümrük telefon ya da eşya gibi kategorileri seçerek ihaleye sunulan eşyalar ve arabalar için teklif veriyorsunuz. Her ihalenin bir süresi bulunuyor ve bu süre sonunda en yüksek teklifi veren kişi ihaleyi kazanmış kabul ediliyor. İhalenin başlangıç tutarı için belirtilen ihale tutarının yüzde 10'luk teminat tutarını yatırmanız gerekiyor. 450 bin kişi e ihale üyeliği için başvuru yaparken son 7 aylık süreçte 165 milyon liralık satış yapıldı. İhaleler açık artırma yöntemi ile yapıldığı için devletin kasasına daha fazla para girmiş oldu. E İhale Nedir?458 sayılı Gümrük Kanunu ve 5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu uyarınca tasfiyelik hale gelen eşyanın satışlarının elektronik ortama taşınarak satışlara katılan kişi sayısı ile rekabetin daha da arttırılması ve bu suretle tasfiyelik eşyadan elde edilen gelirlerin artırılması amaçlanmaktadır.E İhale Kayıt İşlemi Nasıl Yapılır?Elektronik ihaleye girebilmek için ana sayfadaki “Üye ol” bölümünden kayıt olunması ve ihalesine katılmak istediğiniz araçlar için gerekli teminat bedelinin e-ihale uygulaması için döner sermaye adına açılmış banka hesabına yatırılması gerekmektedir. Üyelik işlemleri e-devlet uygulaması aracılığı ile de gerçekleştirilebilmektedir.

Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@