Ucuz Otomobil Satıyoruz Dediler 100 Milyon TL'lik Vurgun Yaptılar! Kredi Çekip Dolandırıcılara Kaptırdılar!

Ucuz fiyatla otomobil satma gerekçesiyle 20 kişiyi 100 Milyon TL dolandıran iki şüpheli yakalandı. yapılan sorgulamada şüphelilerin akrabalarını dahi dolandırdıkları ortaya çıktı.

Gündem 23.12.2021 - 20:54 23.12.2021 - 20:54 Engin Uzunoğlu

İstanbul'da çok çarpıcı bir dolandırıcılık operasyonu düzenlendi. Asayiş Şube Müdürlüğü Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği ekipleri bir süre önce kendilerine yapılan dolandırıcılık ihbarının peşine düştüler. Bu ihbara göre 20 ayrı kişinin ucuz fiyata otomobil satma vaadi ile dolandırıldıkları iddia edildi. 

Polis ekipleri yapılan ihbarları araştırınca farklı bir dolandırıcılık olayının kapısını araladılar. Yapılan çalışmalar neticesinde Yenibosna'da bir otelde iki kişi dolandırıcılık şüphesi ile gözaltına alındılar. Bu kişiler Gayrettepe Asayiş Şube Müdürlüğü'ne götürülerek sorgulamalarına başlanıldı. 

UCUZ FİYATA OTOMOBİL SATARAK İŞE BAŞLADILAR

Yapılan araştırmada şüpheli şahısların kendilerini otomotiv danışmanlık şirketinin yetkilileri olarak tanıttıkları ve ilk etapta sonradan mağdur edecekleri vatandaşlara piyasa değerinin altında fiyatlarla birer araç sattıkları tespit edildi. Vatandaşların bu şekilde güvenlerini kazanmayı amaçlayan şüpheliler ise dolandırıcılığa bu satıştan sonra başlıyorlar.

100 MİLYON TL'LİK VURGUN

İlk satışın ardından kısa bir süre geçtikten sonra ucuz fiyatla otomobil sattıkları kişilerle irtibata geçen dolandırıcılık şüphelileriellerine yeni araçların geçtiklerini iletiyorlar. Yine ucuz fiyata otomobil satabileceklerini bildiren şüphelilerin yüksek kazanç garantisi nedeniyle vatandaşların tedbirsiz davranmalarını temin ediyorlar. Vatandaşlar bu sonradan satın alacaklaqrı otomobillerin paralarını da otomobilleri teslim almadan gönderdiler. Ancak bu araçları bir türlü teslim alamadılar. Dolandırıcıların bu yöntemi kullanarak 20 ayrı kişiden 100 Milyon TL vurgun yaptıkları bildirildi. Ayrıca bu iki şüphelinin kendi akrabalarını bile dolandırdıkları ortaya çıktı. 

KREDİ ÇEKİP DOLANDIRICILARA KAPTIRDILAR

Otomobil satın almak isterken dolandırılan mağdur vatandaşlara polise vermiş oldukları ifadelerinde ilk otomobil için para gönderdiklerinde otomobilin hemen kendilerine geldiğini ama ikinci seferde satın alınan otomobilin gelmediğini belirttiler. 10-15 gün beklediklerini söyleyen mağdurlar iletişime geçtiklerinde ay sonunu beklemeleri gerektiğinin söylendiğini belirttiler. Daha sonra mağdurlar yaptıkları araştırmada firmaların battığını ve dolandırıldıklarını öğrendiler. kredi çekerek dolandırıcılara kaptıran mağdurlar şimdi hem otomobil satın alamadılar hem de kredi borçları ile baş başa kaldılar. 

Gayrettepe Asayiş Şube Müdürlüğü şüphelilerin sorgulamasını tamamladıktan sonra iki şüpheliyi de adliyeye sevk etti.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@