Ukrayna Açıkladı! Garantör Ülke Ne Demek, Türkiye Garantör Olursa Ne Olur?

Rusya-Ukrayna müzakerelerinde Ukrayna'dan Türkiye'ye garantör ülke olma teklifi geldi. Peki, garantör ülke ne demek, garantör nedir? Türkiye garantör ülke olursa ne olur? İşte yanıtı...

Gündem 29.03.2022 - 17:04 29.03.2022 - 17:04 Büşra Uluşen

Rusya - Ukrayna arasındaki görüşmelerin ilki İstanbul'da gerçekleştirildi. Tüm dünyanın gözü bu müzakerede iken sonucun ne çıkacağı merak ediliyordu. Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisi'nde gerçekleşen toplantı sonrasında hem Rus hem de Ukrayna heyeti çeşitli açıklamalarda bulundu. 

Ukrayna tarafından yapılan açıklamada, Türkiye'nin garantör ülke olmasını istediklerini ve anlaşmaya garantör ülkelerin de imza atmasının talep edildiği belirtildi. Bu açıklamanın ardından garantör ülke ne demek, Türkiye garantör ülke olursa ne olur ve nasıl etkiler gibi sorular araştırılmaya başlandı. 

GARANTÖR NE DEMEK, GARANTÖR ÜLKE NEDİR?

Garantör kelimesi, devletler hukukunda sık sık karşılaşılan bir kelimedir. Anlam olarak güvence ve garanti veren anlamında kullanılmaktadır. Bir ülkenin ya da devletin topluluğa güvence veren ülkelere ise ' garantör ülke ' denilmektedir. 

Garantör ülke, uluslararası anlaşmalarda kullanılan bir tanımdır. Diplomaside ve uluslararası ilişkilerde garantör ülke, mevcut durumda söz sahibi olan ülke anlamına gelmektedir. 

Örnek vermek gerekirse, A ve B ülkesi arasında yapılan bir anlaşmada garantör ülkeler de bulunursa, A ve B ülkesi arasında yaşanan sorunlarda garantör ülkeler de söz sahibi olmaktadır. Örneğin Türkiye, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti devletinin garantör devletlerinden biridir. 

TÜRKİYE GARANTÖR ÜLKE OLURSA NE OLACAK?

Türkiye'nin Rusya ve Ukrayna arasında imzalanacak anlaşmalarda garantör ülke olması durumunda, iki ülke arasındaki anlaşmada sorun çıkması durumunda Türkiye bu iki ülke hakkında söz sahibi olabilecek. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@