Ukrayna Krizi, Bitcoin Yükselişini Bitirdi, BTC Adeta Eridi! Düşüş Sürer Mi?

2022 senesine son derece kötü bir başlangıç yapan, rekor değer kaybı sonrası yeniden yönünü yukarıya çeviren Bitcoin'de yükselişi Ukrayna krizi kesti!

Finans 18.02.2022 - 23:45 18.02.2022 - 23:46 Gülcan Özer

Kripto paralarda yaşanan dalgalanma büyük bir hızla devam ederken sert düşüş ve çıkışlar 2022 yılında etkisini hissettiriyor. FED tarafından yapılan açıklamalar nedeni ile son derece büyük kayıplar veren bitcoin teknoloji hisselerindeki erimelerin de eklenmesi ile büyük kayıplar yaşamıştı. 

Enflasyon rakamlarındaki yükseliş ile yeniden toparlanmaya geçen bitcoin bu seferde Ukrayna engeline takıldı. Ukrayna üzerinden Rusya ve Amerika arasında yaşanan gerilim tüm piyasaları olduğu gibi kripto para piyasalarını da etkiledi. Bitcoin kayıp yaşadı. 

BİTCOİN NEDEN DÜŞTÜ, RUSYA İLE ABD UKRAYNA SAVAŞI ÇIKARSA BTC NE OLUR?

45 bin dolar üzerini yeniden test etmeye çalışan Bitcoin başlattığı hızlı yükseliş serisini Ukrayna krizi ile sonlandırmak zorunda kaldı. Piyasalarda jeopolitik riskler artarken BTC bu durumdan olumsuz etkilendi. Bugün güne 43 bin dolar seviyesinde başlayan BTC yaşadığı yüzde 7'lik kayıp ile 40 bin dolar sınırına kadar çekildi. 

bitcoin 18 şubat

Bitcoin 40 bin 184,50 dolar seviyesinde günü tamamlayarak kritik destek noktası olan 40 bin dolar seviyesinde tutunmaya çalışırken yaşanan sert düşüşün en önemli nedeni Ukrayna krizi olarak gösterildi.

Yine Amerikan Merkez Bankası tarafından Mart ayında yapılacak olan toplantı ile yeni faiz artırımı kararı beklentisinin ağırlık kazanması da Bitcoin'de ki yükseliş rüzgarının tersine dönmesine neden oldu. Bitcoin ile başlayan düşüş diğer kripto paralara da etki ederken Ethereum ve Cardona da değer kaybı yaşayan kripto para birimleri arasında yerini aldı.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@