Ukrayna Şokunu Atlatan Piyasalarda Dolar, Euro, Gram ve Çeyrek Altında Düşüş Başladı!

Dün Rusya tarafından atılan adımlar ve savaş tamtamlarının çalınması ile büyük şok yaşanmıştı. Bugün ilk şoku atlatan küresel piyasalar nispeten sakinleşirken ilk açılış fiyatları geldi.

Emlak Haberleri 23.02.2022 - 10:17 23.02.2022 - 10:17 Gülcan Özer

Ukrayna krizi nedeni ile piyasalarda yükselen tansiyon Rusya Devlet Başkanı Vladamir Putin tarafından yapılan açıklamalar ve alınan kararlar ile savaş alarmına dönüşmüştü. Rusya'nın Donetsk bölgesinin bağımsızlığını tanıması ile piyasalarda savaş tamtamları çalmaya başlarken hem dolar kuru hem de altın fiyatları yükselişe geçmişti. 

Özellikle de yaşanan gerilimden kripto paralar olumsuz etkilenmiş, bitcoin büyük bir erime yaşayarak 35 bin dolar sınırına doğru geri çekilmeye başlamıştı. Dün yaşanan gerilimin bugün daha olumlu bir seyir izlemeye başlamış, Rusya'nın açıklamalarında daha ılımlı bir tutum sergilemesi ve açıklanan yaptırımların sınırlı tutulması ile hem dolar kuru hem de altın fiyatları düşüşe geçti. 

RUSYA KRİZİ SONRASI DOLAR KURUNDA SON DURUM NE?

Ukrayna krizi üzerinden Rusya ile Amerika'nın karşı karşıya gelmesi ve Rusya'nın savaş çıkaracağı yönündeki beklentilerin artması ile beraber döviz kurlarında geri çekilme yaşandı. 14 TL sınırını savaş endişesi ile kırabileceği belirtilen dolar kuru yeniden 13 TL bant aralığında düşüşe geçerken dolar kur alış 13,7708 TL ve satış 13,7797 TL oldu. Euro kuru ise 15,5964 TL seviyesinden işlem görmeye devam ediyor. 

23 şubat dolar kuru

23 şubat altın fiyatları

UKRAYNA KRİZİ SONRASINDA GRAM ALTIN VE ÇEYREK ALTININ FİYATI NE KADAR, KAÇ TL OLDU?

Savaş ortamında her zaman yatırımcının en güvenilir liman olarak görmesi nedeni ile yükselen altın fiyatları Rusya'nın açıklamalarının ardından sert bir yükselişe geçmişti. Bölgede tansiyonun düşmesinin ardından ons altının fiyatı 1.897 dolar seviyesine çekilirken iç piyasada ise gram altın 840 liraya, çeyrek altının fiyatı ise 1.389 TL oldu.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@