Ulaştırma Bakanı Açıkladı: İstanbul Havalimanı Garanti Ödemesi Ertelendi!

Daha önce 2020 yılına ilişkin kira bedellerinin iptal edildiği duyurulan İstanbul Havalimanı için yeni açıklamada bulunan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu bu seferde garanti ödemelerin erteleneceğini duyurdu.

Ulaştırma Bakanı Açıkladı: İstanbul Havalimanı Garanti Ödemesi Ertelendi!

Daha önce 2020 yılına ilişkin kira bedellerinin iptal edildiği duyurulan İstanbul Havalimanı için yeni açıklamada bulunan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu bu seferde garanti ödemelerin erteleneceğini duyurdu. Devlet Hava Meydanları İşletmeleri Genel Müdürlüğü bünyesinde yer alan havalimanları için alınan karar kapsamında 2020 yılı kiralarının iptal edildiği duyurulmuştu.

HAVALİMANLARINDA YOLCU SAYISI YÜZDE 55 DÜŞTÜ, KARŞILIKLI MAHSUPLAŞMA GÜNDEME GELDİ!

Konu hakkında Bloomberg HT kanalına özel açıklamalarda bulunan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu 90 milyon yolcu kapasitesi ile hizmet veren İstanbul Havalimanı'nda yolcu kapasitesinin yüzde 55 oranında düştüğünü dile getirdi. İstanbul Havalimanı işletme hakkı 25 yıllığına IGA Havalimanı İşletmesi tarafından üstlenilmişti. Şirkete devlet yıllık yolcu sayısı için garanti verirken şirketin de devlete her sene 1.33 milyar dolar ödeme yapması gerekiyor.

İstanbul Havaalanı projesi için özel bir çalışma yürüttüklerini dile getiren Bakan Karaismailoğlu karşılıklı mahsuplaşma yoluna gidebileceklerini söyledi. Bu yöntem ile devlet İstanbul Havalimanı için garanti yolcu ödemesi yapmayacak, IGA Havalimanı İşletmesi de bunun karşılığında kira ödemesini gerçekleştirmeyecek. Söz konusu uygulamanın 2 sene boyunca geçerli olabileceğini belirten Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu işletme süresinin de bu nedenle uzatılabileceğini dile getirdi.

Pandemi nedeni ile uygulanan seyahat yasakları neden ile uzun süre uçuşlar yapılamamış, iç hatlarda dahi uçaklar pistlerde beklemek zorunda kalmıştı. Yaşanan sürecin son derece uzun sürmesi, bilet iptalleri ve vatandaşın hastalık kapma korkusu ile uçak yolculuğunu askıya alması havayolu şirketlerini büyük zarara uğratmış, bazı şirketler bu krizi atlatamayarak iflas etmişti.

SONRAKİ HABER