Ulaştırma Bakanı Açıkladı! Kanal İstanbul Projesinde Son Durum Ne?

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Kanal İstanbul projesi ile alakalı olarak gelinen son noktaya dair bilgileri açıkladı. Kanal İstanbul'da son durum ne? 

Emlak Haberleri 01.11.2021 - 18:20 01.11.2021 - 18:20 Engin Uzunoğlu

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu merak edilen projeler hakkında önemli açıklamalar yaparak son bilgileri kamuoyu ile paylaştı. En çok merak konusu olan Kanal İstanbul projesi için gelinen son nokta hakkında bilgiler Bakan Adil Karaismailoğlu tarafından paylaşıldı. 

İSTANBUL BOĞAZI KAPASİTEYİ KALDIRMIYOR

İstanbul Boğazı'nın artık kapasiteyi kaldıramadığını söyleyen Bakan Adil Karaismailoğlu, “İstanbul Boğazı'ndan şu anda yılda 43 bin gemi geçiyor. Gemi sayısında azalma meydana geliyor ama geçen gemilerin boyutları büyüyor. Bu da ciddi bir yük bindirmesi meydana getiriyor. Normal kapasitede İstanbul Boğazı'ndan yılda 25 bin gemi geçişi olmalıdır.” dedi.

GELECEKTEKİ TALEPLER İÇİN HAZIRLIKLI OLMAK ZORUNDAYIZ

İstanbul Boğazı'nın büyük bir risk altında olduğunu söyleyen Bakan Adil Karaismailoğlu, “Büyük gemiler geçerken olağanüstü önlemler almak durumunda kalıyoruz. Bunlar çok meşakkatli işler. Geçmişte büyük kazaların yaşandığı biliniyor. Diğer taraftan ise mesala dün Boğaz'da yelken yarışları gerçekleştirildi. Bu konuda da yoğun talep alıyoruz. Ancak trafik yoğun olduğu için buna izin veremiyoruz. 

Gelecek yıllarda İstanbul Boğazı'ndan geçecek gemi sayısının 75 binlere ulaşmasını bekliyoruz. Karadenize kıyısı olan ülkelerin büyük liman yatırımları yaptıklarını biliyoruz. Biz ülke olarak buna hazırlıklı olmak zorundayız. Gelecekte taleplere cevap verebilmek ve Boğaz'ın güvenliği için alternatif su yolları oluşturmak için kararlıyız.” ifadelerini kullandı. 

KANAL İSTANBUL PROJESİNDE SON DURUMU BAKAN KARAİSMAİLOĞLU AÇIKLADI!

Kanal İstanbul projesine ilişkin gelinen son süreç ile alakalı yeni bilgileri kamuoyu ile paylaşan Bakan Adil Karaismailoğlu, “Kanal İstanbul projesi kapsamında güzergahta yer alan bir köprünün imalatına yaz aylarında başlamıştık. Daha farklı bir köprü vardı ama biz o köprüyü Kanal istanbul'a göre projelendirip onun imalatına başladık. Ayrıca, Halkalı – Kapıkule tren hattında Halkalı – Ispartakule arasını Kanal İstanbul ile bağlantılı olarak tünele çevirdik.

Bunun da ihalesini gerçekleştirdik. Bir taraftan onun yapımını gerçekleştirirken diğer taraftan da Kuzey Demiryolu'nun  Çatalca – Havalimanı arasındaki kısmın ihalesini yapıyoruz. Tüm bunları yaparken ana ihale için de çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu konuya dair finansman görüşmelerimizi de yoğun bir şekilde sürdürüyoruz.” şeklinde konuştu.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@