Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu Açıkladı: Rize - Artvin Çayeli Havalimanı Bitti Mi?

Türkiye'nin önemli ulaşım projeleri arasında yer alan Rize - Artvin Havalimanı son durumu hakkında açıklamayı en yetkili isim olan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu yaptı.

Emlak Haberleri 13.01.2022 - 07:03 13.01.2022 - 07:03 Gülcan Özer

Ulaşım projeleri tüm hızı ile devam ederken sona yaklaşılan projeler arasına Rize - Artvin Havalimanı projesi de katıldı. Bölge halkı tarafından Çayeli Havalimanı olarak anılan proje hakkında son dakika açıklaması Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu tarafından yapıldı. 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu resmi sosyal medya hesabı üzerinden yapmış olduğu paylaşımda Rize Artvin Havalimanı son durumu görselini paylaşırken "Çayeli'nden öteye bir havalimanı yapıyoruz. Az kaldı" ifadelerini kullandı.

RİZE-ARTVİN HAVALİMANI SON DURUMU! 

Yapımı Ulaştırma Bakanlığı tarafından üstlenilen ve Rize'nin Pazar ilçesine bağlı olan Yeşilköy bölgesi deniz üzerine dolgu yapılarak inşa aşamasına başlanan Rize-Artvin Pazar Havalimanı için son durumu Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu açıkladı. Bakan Karaismailoğlu sosyal medya hesabı üzerinden yapmış olduğu açıklamasında "az kaldı" ifadesini kullandı. 

çayeli havalimanı

Yıllık 3 milyon yolcu kapasitesi ile hizmet vermesi planlanan dev havalimanı için temel atma töreni 2017 senesinde düzenlenmişti. 2017'de yapımına başlanan projede 2020 senesinin ilk çeyreği itibari ile tüm pistlerin tamamlanarak deneme uçuşlarına başlanması bekleniyor. Tamamı deniz üzerine dolgu yapılarak oluşturulan dev bir alan üzerine kurulu bulunan havalimanı Ordu - Giresun Havalimanı projesinin ardından Türkiye'nin deniz üzerine dolgu yapılarak inşa edilen 2. havalimanı olacak. 

3 milyon yolcu kapasitesi ile hizmet vermesi planlanan havalimanında 45 metre genişliğe ve 3 km uzunluğa sahip bir pist ile 250 metrelik taksi yolu yapılması planlanıyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@