Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu Kanal İstanbul Projesi Hakkında Konuştu!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Kanal İstanbul projesine ilişkin yeni bir açıklama yaptı. Kanal İstanbul Projesinde son durum ne?

Emlak Haberleri 26.04.2022 - 23:48 26.04.2022 - 23:48 Engin Uzunoğlu

Türkiye’nin en çok tartışılan projelerinden birisi olan Kanal İstanbul ile alakalı yaşanan gelişmeler çok yakından takip ediliyor. İstanbul içerisinde yeni bir İstanbul kuracak olan Kanal İstanbul projesi ayrıca deniz taşımacılığı için de büyük bir öneme sahip olacağı iddia ediliyor. Kanal İstanbul projesine dair Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu yeni bir açıklamada bulundu. 

ULAŞTIRMA BAKANI KARAİSMAİLOĞLU'NDAN KANAL İSTANBUL AÇIKLAMASI

Kanal İstanbul projesinin bir prestij projesi olduğunu söyleyen Adil Karaismailoğlu, “Kanal İstanbul projesi sadece bizim için önemli değil. Bölgemizin ve dünya deniz ticareti sistemi için çok önemli bir projeden bahsediyoruz. Kanal İstanbul Projesi Karadeniz ve Akdeniz havzasının prestij projesidir.” dedi.

Kanal İstanbul’un ihtiyaçtan doğduğunu söyleyen Adil Karaismailoğlu, “Dünyada ve ülkemizde teknolojik ve ekonomik gelişmeler yaşanıyor. İktisadi yönelimlerde yapısal değişimlerin olduğunu takip ediyoruz. İşte Kanal İstanbul projesi ülkemizin ulaştırma altyapıları konusunda artan ihtiyaçlar doğrultusunda ortaya çıkan bir vizyon projedir.” ifadelerini kullandı.

KANAL İSTANBUL PROJESİ NEDEN GEREKLİ?

Boğaz trafiğinin oldukça arttığını söyleyen Adil Karaismailoğlu, “İstanbul Boğazı’nda çok yoğun bir trafik oluşuyor. Biz olası riskleri azaltmak için römorkluk refakat hizmeti uzunluk limitini 200 metreden 175 metreye indirdik. 15 Mayıs 2022 tarihinden itibaren 175 metre olan gemileri de römorkluk hizmeti vereceğiz. 2021 yılında İstanbul Boğazı’ndan 465 milyon 337 bin tonluk yük taşındı. Bunun her geçen yıl artacağını hesap edersek Kanal İstanbul projesinin neden gerekli olduğunu daha iyi anlarız.” şeklinde konuştu. 

Kanal İstanbul projesinde gelinen son durum vatandaşlarca merak ediliyor. Projenin ihale aşamasına henüz geçilemediği bildirilirken ihaleler için çalışmaların gerek Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı gerekse de Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yapıldığı biliniyor. İhalelerin yapılmasının ardından Kanal İstanbul projesinin yapımına başlanılacağı yetkililerce dile getiriliyor.

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@