Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu Kanal İstanbul'un Kendini Kaç Yılda Finanse Edeceğini Açıkladı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Kanal İstanbul'un 12 yıl içerisinde kendisini finanse edeceğini düşündüklerini söyledi. Kanal İstanbul hakkında çok önemli açıklamalar yapan Bakan Adil Karaismailoğlu sektörel bilgilendirme yaptı. 

EMLAK HABERLERİ 04.07.2021 - 18:50 04.07.2021 - 18:50 Emlak 365

Ulaştırma ve Altyapı bakanlığı'nın füzenlediği Türkiye Denizcilik Zirvesi gerçekleştirildi. 3 gün süren zirvenin sonunda Ulaştırma ve Altyapı bakanı Adil Karaismailoğlu bir konuşma yaparak Kanal İstanbul hakkında sektörel bilgilendirmede bulundu. 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nın gelecek yıllarda oluşabilecek ihtiyaçlara hazırlıklı olması gerektiğini kaydeden Bakan Adil Karaismailoğlu, “Dünya sürekli, bir değişim halinde. Bizler de bu değişimlere adapte olmalı hatta ddeğişimler gerçekleşmeden hazırlıklarımızı yapmalıyız. Bundan dolayı 5-10 yıllık master planlarımız olmalı.

Türkiye'de son yıllarda büyük projeler gerçekleştirildi. Bunlar hep bir planlamanın sonucuyddu. Havayolunda eksikliklerimiz vardı, bunları görüp hava yolunu halkın yolu yaptık. Raylı sistem alanında ülke genelince önemli yatırımlar yaptık. Denizcilik de çok kıymetli bir alan ve buna da hazırlıklı olmak zorundayız.” dedi.

DÜNYANIN VİZYON PROJESİ OLACAK

Kanal İstanbul projesine sözü getiren Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Kanal İstanbul yalnızca Türkiye'nin değil dünyanın vizyon projesi olacak. Biz ülke olarak dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girmek istiyoruz. Kanal İstanbul ile küresel ticarete yön verip kazançlı çıkacağız.

Kanal İstanbul gibi projeler tüm dünyada yapılıyor. Lojistik koridorları hızlandırmak için kanallar yapılıyor. Dünya ticaretinde deniz taşımacılığı yüzde 90 gibi bir yere sahip. Bundan dolayı da deniz ticaretine kıymet verip alternatif güzergahlar sunmak zorundasınız.” ifadelerini kullandı. 

12 YILDA KENDİSİNİ FİNANSE EDECEK

Kanal İstanbul'un finansman ayrıntılarının da hesaplandığını söyleyen Bakan Karaismailoğlu, “Kanal İstanbul projesi gelişigüzel hazırlanmış bir proje değildir. Arkasında çok büyük ve liyakat sahibi bir ekip var. Çevreci hassasiyetlere önem verilerek bir proje ortaya çıkarıldı. Ayrıca finansman çalışmaları da yapıldı. 

Kanal İstanbul tamamlandığında buradan gemi geçişlerine başlanacak. Bu gemi geçişlerinden ülkemize ciddi bir gelir kaynağı oluşacak. Bunun yanında lojistik koridoru zenginleştirme ve alternatif merkezler oluşturmak için Karadeniz'de önemli liman yatırımlarımızı devreye sokacağız. Kanal İstanbul projesi 12 yılda kendisini finanse edecek ve ardından da Türkiye ekonomisinin önemli gelir kaynağı olacak.” şeklinde konuştu. 

KANAL İSTANBUL'UN DEPREM İLE ALAKASI YOK

Kanal İstanbul'un depremi tetikleyebileceği iddialarının bilimsel bir tarafı olmadığını söyleyen Bakan Adil Karaismailoğlu, “Kanal İstanbul'un depremi tetikleyebileceği konuşuluyor. Bu konuda bilimsel açıdan elle tutulur bir eleştiri ortada yok. Çünkü depremi tetikleyebilecek bir etkisi yok. Projenin derinliği 20,75 metre olacak. 

Vezneciler'de yapılan metronun derinliği 60 metre. O zaman metro da yapmayalım depremi tetikleyecek safsatasına bakarak. Bu projeyi bilim adamları hazırladı, onayladı. Sadece Türkiye'den değil yabancı bilim adamları fikirlerini ortaya koydular.” dedi. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@