Ulaştırma Bakanı Birebir Ölçekli Fotoğrafı İlk Defa Paylaştı! Kanal İstanbul Tamamlanınca Böyle Olacak!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, son dönemlerin üzerinde en çok konuşulan projesi olan Kanal İstanbul hakkında önemli bir açıklama yaptı. Bakan Karaismailoğlu, Kanal İstanbul'un Haziran ayında temeli atılacağını söyleyerek ilk defa projenin birebir ölçekli fotoğrafını paylaştı.

Ulaştırma Bakanı Birebir Ölçekli Fotoğrafı İlk Defa Paylaştı! Kanal İstanbul Tamamlanınca Böyle Olacak!

Türkiye üzerinde çokça tartışılan projelerin başında gelen Kanal İstanbul projesi ile alakalı bir son dakika gelişmesi yaşandı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu proje hakkında son bilgileri açıklarken projenin birebir ölçeğindeki fotoğrafını ilk defa paylaştı. Kanal İstanbul tamamlandığında nasıl görüneceği bu fotoğraf ile net bir şekilde ortaya çıktı.

LOJİSTİK KORİDOR ARTIYOR

Kanal İstanbul proıjesi hakkında açıklama yapan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Avrasya'nın tam merkezinde bulunuyoruz. Geçtiğimiz günlerde Süveyş Kanalı'nda bir kaza oldu ve bunun neticesinde kanal kapandı. Bunun bir günlük maliyeti ise 9 Milyar Dolar oldu. Böylesine yüksek maliyetli bir risk var ortada. Lojistik koridor artık artıyor. Deniz taşımacılığı istatistiklerine baktığımızda her yıl yükselmenin olduğunu görüyoruz. Şu anda İstanbul Boğazı'ndan geçmesi gereken gemi sayısı 25 bindir. Ancak biz büyük bir gayretle güvenli bir şekilde 43 bin gemiyi geçiriyoruz. Bu sorun yıllar içinde artacak ve İstanbul Boğazı bu talebe karşılık veremeyecek hale gelecek.” dedi.

İSTANBUL DÜNYANIN LOJİSTİK ÜSTÜ OLACAK

İstanbul'dan 2050 yılında 78 bin gemi geçmesini beklediklerini söyleyen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Kanal İstanbul projesi tamamlandığında İstanbul dünyanın lojistik üstü olacak. Haziran ayında bu projenin temelini atıyoruz. 10 yıl sonra Kanal İstanbul'a ihtiyacımız olduğu net şekilde görülecek. Gemilerin bekleme süreleri artacak ve bu bekleme maliyetinden kaçınanlar için Kanal İstanbul'dan geçmek daha avantajlı oloacak.” ifadelerini kullandı.

5 YILDA TAMAMLANACAK

Kanal İstanbul projesinin tamamlanma süresi hakkında da konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Haziran ayında temelini atacağımızı söylemiştim. 5 yıl sonunda da Kanal İstanbul projesini tamamlamış olacağız. Bir de Sazlıdere Barajı hakkında eleştiriler var. Bu baraj İstanbul'un su ihtiyacının sadece yüzde 2,9'unu karşılıyor. Kanal İstanbul içerisinde yapılacak olan barajlarla daha fazla su kaynağı elde edilecek.” şeklinde konuştu.

KANAL İSTANBUL'DA NELER YAPILACAK?

Ulaştırma Bakanı Birebir Ölçekli Fotoğrafı İlk Defa Paylaştı! Kanal İstanbul Tamamlanınca Böyle Olacak! - Resim 1

Kanal İstanbul projesinin birebir ölçeğinde resmini ilk defa paylaşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Bu resmi kamuoyu ile ilk defa paylaşıyoruz. Kanal İstanbul projesi tamamlandığında İstanbul'a nasıl bir eser kazandırılacağı net şekilde bu resimde görülebilir. Kanal İstanbul üzerinde 6 köprü inşa edeceğiz. Kanalın toplam maliyeti 15 milyar dolar olacak ama bu daha da aşağıya ihaleler ile çekilecektir.” açıklamasını yaptı.

SONRAKİ HABER