Ulaştırma Bakanı Duyurdu! Ankara İstanbul Arası 40 Dakika Daha Kısalıyor

Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu, İstanbul ve Ankara arasında YHT ile seyahatlerde süreyi 40 dakika daha azaltacak projenin 2023 yılı içinde tamamlanacağını söyledi.

Emlak Haberleri 29.09.2021 - 16:04 29.09.2021 - 16:35 Mustafa KARAGÖZ

Ankara İstanbul arası hızlı tren seferlerinde yeni çalışmalar devam ediyor. Ulaştırma Bakanlığı tarafından yürütülen yeni çalışmalar kapsamında Ankara ile İstanbul arası seyahat süresinin YHT ile daha da kısatılması hedefleniyor. Yürütülen çalışmalara dair Ulaştırma Bakanı Adil Karaismaioğlu açıklamalarda bulundu. 

ADİL KARAİSMAİLOĞLU'NDAN YHT AÇIKLAMASI

Gün içerisinde Devlet Demiryolları'nın 165'inci kuruluş yıldönümü etkinlikleri düzenlendi. Gerçekleştirilen törene çok sayıda önemli isim katılırken bu isimlerden birisi de Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu oldu. Bakan Karaismailoğlu dışında törende ayrıca Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin de yer aldı.

Tören kapsamında bir konuşma gerçekleştiren Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu devam eden projeler hakkında konuştı. Bu çerçevede Ankara İstanbul projesi için devam eden bir çalışma hakkında bilgi veren Karaismailoğlu şu ifadeleri kullandı. "Altyapı imalatları tamamlanan ve seyahat süresini 40 dakika daha kısaltacak Ankara-İstanbul YHT hattındaki ilave çalışmalarımızı da önümüzdeki yıl bitiriyoruz"

Milli Tren Projesi

Bakan Karaismailoğlu konuşmasının devamında ayrıca Milli Elektrikli Tren seti projesi hakkında da konuştu. Bakan Karaismailoğlu söz konusu proje için test süreçlerinin tamamlandığını açıklayıp üretim tarihine dair bilgi verdi. Bu noktada Ulaştırma Bakanı "Saatte 225 kilometre hıza sahip milli hızlı trenin tasarım çalışmalarını tamamlayarak prototip üretim aşamasına 2022 yılında geçiyoruz. Milli banliyö projesinde ise tasarım çalışmalarına devam ediyoruz. Hedefimiz; 2023 yılında aracımızı raylara indirmek." ifadelerini kullandı.

Tören kapsamında bir konuşma yapan Çalışma Bakanı ise demir yolları kapsamında atılan adımlara, yürütülen projelere ve sağlanan kaynağa dair bilgiler verdi. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@