Ulaştırma Bakanı Turhan'dan Kanal İstanbul Müjdesi Geldi!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan Kanal İstanbul projesi hakkında yeni bir açıklama yaptı. Kanal İstanbul'un zorunlu bir proje olduğunu belirten Turhan mutlaka yapılacağını belirterek projenin neden zorunlu olduğunu bir kere daha açıkladı. Detaylar haberimizde!

Emlak Haberleri 08.11.2019 - 16:53 15.07.2021 - 00:12 Serhat Karaman

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan Kanal İstanbul projesi hakkında yeni bir açıklama yaptı. Kanal İstanbul'un zorunlu bir proje olduğunu belirten Turhan mutlaka yapılacağını belirterek projenin neden zorunlu olduğunu bir kere daha açıkladı. Detaylar haberimizde!

Türkiye'nin en önemli projesi olarak kabul edilen Kanal İstanbul projesi hakkında Bakan Turhan'dan Son Dakika Kanal İstanbul Açıklaması! Şehir ve Hukuk Konuşmaları sempozyumunda konuşma yapan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan Türkiye'nin yakından takip ettiği Kanal İstanbul projesine de değinerek “İstanbul Boğazı deniz trafiğinde S.O.S veriyor.Karadeniz ve Marmara’da gemiler boğazı geçmek için 2 gün bekliyor. Bunun için Kanal İstanbul diyoruz, 'ben büyük bir proje yaptım' demek için değil, bunun için Kanal İstanbul’u yapıyoruz. 3 yılda 5 adet koridor belirledik, 1 tanesine karar verdik, projeyi yapacağız" diyerek Kanal İstanbul'un mutlaka yapılacağını bir kere daha vurguladı. Ulaştırma Bakanı Turhan: Kanal İstanbul'u Mecbur Olduğumuz İçin YapacağızKanal İstanbul'un yapılmasının mecburi olunan bir proje olduğunu belirten Bakan Turhan Kanal İstanbul projesine Türkiye'nin neden ihtiyaç duyduğunu açıklayan Bakan Turhan, "İstanbul Boğazı, aynı zamanda uluslararası deniz trafiğine hizmet eden bir su yoludur. İstanbul Boğazı uzun zamandır deniz trafiğinde S.O.S veriyor.Özellikle 2013 ve 2014 yıllarında boğazdan günde 40 bin yük gemisi geçti. Boğazın güvenli bir şekilde hizmet verebilmesi bu rakam maksimum 25 bin. Karadeniz ve Marmara'da gemiler boğazı geçmek için 2 gün bekliyor. Gemilerin beklemesi para demek. Geminin büyüklüğüne göre bir günün maliyeti 100 bin dolarla 400 bin dolar arasında değişiyor.Hizmet aksıyor, dünyada zenginlik giderek doğuya kayıyor. Orta Asya zenginleşiyor. Ortadoğu'nun zenginliği zaten vardı şu anda bir yıkım içerisinde yapılacak. Çin uzakta kaldı, çok hızlı büyüdü, gelişiyor. Dünyanın atölyesi halinde, üretiyor bu mallar pazarlara taşınacak. Bununla ilgili olarak kara, demir ve deniz yollarımızı geliştirmemiz lazım.Ülkemiz doğal bir ulaşım koridoru üzerinde kavşak noktasındadır. Bu avantajları ülkemize, milletimize kazandırmalıyız. Bunun için Kanal İstanbul diyoruz, ben büyük bir proje yaptım demek için değil, bunun için Kanal İstanbul'u yapıyoruz" dedi. Emlak365.com 


Gelişmelerden Haberdar Olun

@