Ulaştırma Bakanı Turhan'dan Son Dakika Kanal İstanbul Güzergahı Açıklaması!

Son dönemin bir numaralı gündem maddesi olan Kanal İstanbul projesi hakkında son açıklama Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan tarafından yapıldı.

EMLAK HABERLERİ 03.01.2020 - 16:45 15.07.2021 - 00:11 Emlak 365

Son dönemin bir numaralı gündem maddesi olan Kanal İstanbul projesi hakkında son açıklama Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan tarafından yapıldı. Bakan Turhan projenin güzergahı ve deprem etkisi yaratacağı iddialarına yanıt verdi.

Kanal İstanbul projesinde tarafların karşılıklı açıklamaları tüm hızı ile devam ederken tartışmanın dozajı da artıyor. KANAL İSTANBUL GÜZERGAHI NASIL TESPİT EDİLDİ?Son dönemde arazi satışları ile çok konuşulan Kanal İstanbul güzergahı hakkında da açıklamada bulunan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan "Kanalın yapılmasına karar verdikten sonra güzergahları tespit ettik.İnşa edilebilecek 5 adet güzergah var. Arazi ve sahada araştırıldı ve incelendi. Alternatif güzergahlar ve birbirleriyle mukayesesi... Bunların en az maliyetlisi, çevreye en az zararlı olanı araştırılıp Küçükçekmece-Durusu koridoruna karar verdik.Küçükçekmece-Ağaçlı hattı kısa olmasına rağmen su ve orman alanlarına zararı nedeniyle vazgeçildi. Maliyeti ve işletme ücretlerinin daha az olmasına rağmen tercih edilmedi. Onun için bu güzergah değil de Küçükçekmece-Durusu güzergahına karar verildi. Diğer alternatiflerin su kaynaklarına etkisi daha fazla" dedi. KANAL İSTANBUL PROJESİ BEKLENEN BÜYÜK DEPREMİ TETİKLER Mİ?Projenin deprem etkisi yaratacağı iddialarını da yalanlayan Bakan Turhan "Biz İstanbul'da değil ülkemizin neresinde olursa olsun bir yerde yapı inşa edeceksek depreme dayanıklılığını hesap ederiz. Burada da yaptık. Kanalın inşaatı depremi tetikleyecek diyorlar.Bu doğru bir bilgi değil. Kanalın inşaatı bizim normal karayolu inşaatında büyük bir yapının inşaatında yaptığımız kazıdan çok farklı bir kazı yapmayacağız. Marmara Denizi'ndeki fay hattına 11 kilometre mesafede. Burada aktif bir fay yok. Bunların hesapları çalışmaları deprem konusunda uzman hocalarımızla çalıştık" diyerek iddiaları yalanladı. Emlak365.com 


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@