Ulaştırma Bakanı Turhan'dan Son Dakika Kanal İstanbul İhale Tarihi Açıklaması!

ÇED süreci devam eden ve büyük bir ilgi ile takip edilen Kanal İstanbul ihale tarihi hakkında en yetkili isimler arasında yer alan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan son dakika açıklaması yaptı! Kanal İstanbul ihalesi ne zaman yapılacak, son durum ne, son dakika gelişmesi ne? İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından sert bir şekilde eleştirilen ve "ihanetlerin en büyüğü" olarak tanımlanan Kanal İstanbul projesinde çalışmalar sürüyor.

Emlak Haberleri 28.11.2019 - 11:51 15.07.2021 - 00:12 Serhat Karaman

ÇED süreci devam eden ve büyük bir ilgi ile takip edilen Kanal İstanbul ihale tarihi hakkında en yetkili isimler arasında yer alan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan son dakika açıklaması yaptı! Kanal İstanbul ihalesi ne zaman yapılacak, son durum ne, son dakika gelişmesi ne?

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından sert bir şekilde eleştirilen ve "ihanetlerin en büyüğü" olarak tanımlanan Kanal İstanbul projesinde çalışmalar sürüyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ortaklığı ile hayata geçirilecek olan projede ÇED süreci devam ediyor. Hükümet Kanal İstanbul İhalesine Çıkmaya Hazırlanıyor! Konu hakkında ÇED toplantısında açıklama yapan Ulaştırma Bakanı Turhan Kanal İstanbul projesine ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Turhan, “Teknik çalışmaları tamamladık. Çed çalışmalarında son aşamaya geldik. 1/100.000 ölçekli çevre düzenleme planının kesinleşmesini müteakip ihalesine çıkacağız.” diye konuştu.Kanal İstanbul'un Maliyeti Kaç Lira?Kanal İstanbul'un maliyeti hakkında da açıklamada bulunan Bakan Turhan “Çinliler de ilgileniyor ama en çok ilgili olan Benelüks ülkeleri. Onlar, hem teknolojik, hem de bu alanda iş deneyimi olan ülkeler. Finansmanı da bulabileceklerini belirtiyorlar.Bu yıl, finansman koşulları geçen yıla göre daha uygun. Şu anda Avrupa’da sıkışmış, hatta faizlerin eksiye düştüğü bir finans piyasası var. Bu ortamları, iyi değerlendirmemiz lazım. Finansman şartlarına bağlı olarak, 20 milyar doları bulacak bir proje.Projenin 5 milyar doları, çevre yollar, projeden etkilenecek enerji ve ulaşım sistemlerine yönelik mevcut altyapının deplasmanı için kullanılacak. İlk ihale bunun için yapılacak. Deniz ulaşımından tahminimiz yılda bir milyar dolara yakın bir gelir bekliyoruz” diyerek projesi Benelüks ülkeleri ile yapabileceklerinin sinyalini verdi. Kanal İstanbul Güzergahı 2019 Haritası 

Emlak365.com 


Gelişmelerden Haberdar Olun

@