Ulaştırma Bakanlığı'ndan Koronavirüs Taşıyan Memurun Gümrükte Çalışmaya Devam Ettiği İddialarına Açıklama

Ulaştırma Bakanlığı yapmış olduğu bir basın açıklaması ile bazı basın bültenlerinde yer alan Çeşme Ulusoy Limanı haberlerine dair açıklamalarda bulundu.

GÜNDEM 24.03.2020 - 17:03 15.07.2021 - 00:08 Emlak 365

Ulaştırma Bakanlığı yapmış olduğu bir basın açıklaması ile bazı basın bültenlerinde yer alan Çeşme Ulusoy Limanı haberlerine dair açıklamalarda bulundu. Haberlerde yer alan iddialara ilişkin yanıtların yer aldığı basın açıklamasında ayrıca koronavirü şüphesine ilişkin atılan adımlar kamuoyu ile paylaşıldı.

Ulaştırma Bakanlığı'nın resmi internet sitesi üzerinden yapılan basın bilgilendirme açıklamasında Çeşme Ulusoy Limanı ile ilgili son günlerde bazı basın organlarında yer alan iddialar hatırlatıldı. Bakanlık bu basın organlarında ilgili limanda koronavirüs önlemleri alınmadı hatta koronavirüs testi pozistif çıkan personellerin çalıştırıldığıu iddialarını hatırlatarak bu süreçte yaşananları aktardı. Bu iddiaların doğru olmadığını ifade eden Ulaştıma Bakanlığı gümrük memurlarının sağlık durumları hakkında bilgi verdi. ULAŞTIRMA BAKANLIĞI'NDAN KORONAVİRÜS AÇIKLAMASIUlaştıma Bakanlığı basın açıklamasının devamında  Çeşme Ulusoy Limanı’nda rutin olarak yapılan testlerde 16 Mart 2020 tarihinde 4 gümrük memurunda yüksek ateş saptandığını bildirdi. Belirtiler üzerine memurlara gerekli kontrollerin yapıldığını açıklayan bakanlık vyapılan kontrollerde üç memurda koronavirüs negatif çıktığını ancak bir memurda virüse rastlandığını aktardı.Bu süreçten sonra Kaymakamlık nezdinde bir toplantı yapıldığını açıklayan Ulaştırma Bakanlığı 45 personel için karantina kararı alındığını vurguladı. Bundan sonra gümrükte çalışan tüm personellerin değiştirildiğini ve gümreük faaliyetlerinin devam ettiği ifade edilerek liman faaliyetlerinde de sadece kargo taşındığını yolcu taşınmadını bildirdi. Ulaştıma Bakanlığı'nın Açıklamasının Son BölümüUlaştıma Bakanlığı resmi web sayfasından yaptığı açıklamasının devamında ise şu ifadeleri kullandı."Gemiler, İtalya’daki Trieste Limanı’ndaki yük operasyonlarını asgari münasebet ile yapmaktadır. Gemilerin Çeşme Limanı’na gelişlerinde alınan önlemler genişletilmiş ve bu kapsamda tüm kontrolleri Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü ile koordineli olarak yapılmaktadır. Alınan bu önlemler neticesinde, şu ana kadar gemilerde çalışan gemiadamlarında Koronavirüse rastlanılmamıştır. Konu ile ilgili olarak Uluslararası Denizcilik Örgütü tarafından Dünya Sağlık Örgütü ile koordineli olarak hazırlanan tavsiyeler de hassasiyetle takip edilmekte ve uygulanmaktadır."Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@