Ülkenin Yarısında Var Ama Bilinmiyor! Bu Hastalıklar Genç Yaşlı Demeden Emekli Eder

Çalışma hayatında yer alan genç, orta yaş ve yaşlı vatandaşlar için SGK malulen emeklilik hakkı sağlıyor. SGK malulen emeklilik sisteminde yaşa bakılmaz ve genç yaşlı demeden emekli maaşı verilir.

Finans 30.09.2021 - 22:00 30.09.2021 - 22:00 Mustafa KARAGÖZ

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) emeklilik sisteminde çalışanların sağlığını korumak için önemli haklar sağlıyor. Kurum çalışma hayatı sürecinde sağlığını kaybeden vatandaşlara prim şartı, gün şartı ve sağlık raporu şartlarını yerine getirmeleri koşuluyla erken emeklilik verir. Malulen emeklilik kapsamında sağlanan hak ile sağlıkları bozulan vatandaşlar yaşamlarının geri kalan kısmında aylık emekli maaşı almaya hak kazanırlar. 

2021 YILINDA SGK MALULEN EMEKLİLİK ŞARTLARI

2021 yılında malulen emeklilik başvurusunda bulunacak olan vatandaşlar için şartlar 3 temel adımdan oluşuyor. Prim şartının sağlanması, gün şartının sağlanması ve sağlık kurulu raporu alınması. 

emekli eden hastalıklar SGK 2021

Malulen emeklilik için ilk şart ise sağlık raporu. 

Vatandaşların çalışma hayatı içerisinde sağlıklarının bozulduğuna dair rapor almaları gerekiyor. Sağlık raporunda; çalışanların ilgili hastalık nedeniyle en az yüzde 60 oranında çalışma gücü kaybı yaşadıkları belirtilmeli. Ayrıca sağlık sorununa dair en önemli noktalardan birisi, söz konusu hastalığın işe giriş yaptıktan sonra yani ilk sigortalılık tarihinden sonra ortaya çıkmış olması gerek.

emekli eden hastalıklar SGK 2021 2

Prim ve Gün Şartı

Malulen emekli olmak için Sosyal Güvenlik Kurumu'na başvuru yapacak olan vatandaşların belli gün tutarınca prim ödemiş olmaları ve sigortalılık gün şartını sağlamaları gerek. 

SGK mevzuatına göre en az 1800 gün prim ödemiş olmak ve 10 yıl sigortalı olmak şartı malulen emeklilik için yeterlidir. 

EMEKLİ EDEN HASTALIKLAR

Malulen emekli eden hastalıklara dair genel listeyi aşağıda paylaşıyoruz. Bu listenin dışında kalan ve vatandaşların çalışmalarında zorluk çıkaran diğer bazı hastalıklar da erken emeklilik sağlayabilir. 

emekli eden hastalıklar SGK 2021 3

Kanser Nedeniyle Erken Emeklilik

Baş ve boyunun yumuşak dokusu, cilt, lenfoma, lösemi, multipl myelom, tükrük bezleri, tiroid bezi, meme, sinir sistemi, akciğer, mide, ince ve kalın barsak, karaciğer, safra kesesi, safra yolları, pankreas, böbrek, mesane, genital yollar, prostat, testis, penis kanserleri çalışanları erken emekli eder. 

Diğer Hastalıklar

1. Grup: Epilepsi Demans Beyin tümörleri Parkinson sendromu Serebral palsi Multiple Skleroz (MS) Zeka gerilikleri (IQ 50 ve altı) Şizofreni Bipolar bozukluk.

2. Grup: Görme azlığı Retina kanamaları Yardımsız ayakta durmayı engelleyen denge bozuklukları ile birlikte işitme kaybı Anemi Kol, bacak gibi organ kaybı.

3. Grup: Behçet hastalığı Gastrointestinal kanamalar Karaciğer sirozu Karaciğer nakli Kalp yetmezliği Kalp kapak hastalıkları.

4. Grup: Endokrinoloji ve metabolizma hastalıkları Solunum sistemi hastalıkları Kalp nakli Böbrek nakli Akciğer nakli Tüberküloz AIDS.

emekli eden hastalıklar SGK 2021 4

Bu Hastalıkların Dışında

Vatandaşlar şeker hastalığı ve benzeri daha yaygın hastalıkların erken emeklilik hakkı sağlayıp sağlamadığını merak ediyorlar. SGK çalışma gücünde yüzde 60 kayba neden olan tüm hastalıklara malulen emeklilik hakkı sağlar. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@