Ülkesine dönen Suriyelilere barınmadan işe kadar birçok destek yağacak!

Suriye'nin terörden temizlenen bölgelerine geri dönüşün hızlandırılması için çeşitli yardımlar yapılıyor. Hem Türkiye'den hem de Suriye tarafından çeşitli destekler kapsama alındı.

Gündem 25.04.2022 - 09:58 25.04.2022 - 10:10 Büşra Uluşen

Türkiye'nin iç savaş nedeniyle kapılarını açtığı Suriyeliler için artık dönüş vakti geldi. Fırat Kalkanı, Barış Pınarı ve Zeytin Dalı harekatlarıyla terörden temizlenen güvenli bölgeye Suriyeli vatandaşların dönüşü devam ediyor. Terör öncesi nüfusu 1.3 milyon olan bölgede güvenliğin sağlanmasıyla nüfus 2 milyon 74 bin 706'ya ulaştı. Türkiye'ye sığınan 500 bin Suriyeli de güvenli bölgeye dönüş yaparken geri kalan Suriyelilerin de ülkelerine dönmesi için çalışmalar devam ediyor. 

Ülkesine dönen Suriyelilere destek yağacak!

Türkiye'de sığınmacı olarak yaşayan Suriyelilerin geri dönüşü için çalışmalar devam ediyor. Ülke vatandaşlarının güvenli bölgeye dönebilmeleri için nakliye desteği sağlanırken, Suriye tarafından da barınma ve insani yardım desteği veriliyor. 

Bölgede 8 kamu hastanesi, 106 sağlık merkezi, 33 özel hastane, 42 acil sağlık hizmeti istasyonu, 10 mobil sağlık aracı ile 76 ambulans halkın sağlığının korunması amacıyla hizmete sunuldu. 

İş ve barınma desteği yapılıyor

Bölgede yaklaşık 50 bin kişiye iş imkanı sağlandı. Çiftçilere gübre ve tohum desteği verilirken, mevcut kapılar tüm ticari geçişlere açık hale getirildi. Bunun yanında 132 kilometre asfalt yol yapılarak estetik görüntü düzeltilirken ulaşım da kolaylaştırıldı. Yerleşim yeri problemlerinin çözümü için 51 bin 860 konut inşa edilerek evi olmayan 44 bin 853 aile bu evlere yerleştirildi. 

Güvenli bölgede onarılan ve inşa edilen okullar, stadyumlar, gençlik merkezleri, spor salonu ve 14 futbol sahası Suriyeli vatandaşların kullanımına açıldı. 

Suriye'deki çatışmalardan kaçarak Türkiye'ye gelmek isteyen Suriyelilerin ülkelerine dönerek güvenli bir hayat sürebilmeleri adına Sınır Hattı Güvenlik bölgesinde yapılan kamp alanında tam 290 bin kişi yaşamını sürdürüyor. 

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@