Ümit Özdağ kimdir, nereli, Süleyman Soylu ile neden tartıştı?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile tartışmasıyla gündeme gelen Ümit Özdağ'ın kim olduğu merak ediliyor. Ümit Özdağ hakkında bilgiler haberimizde.

Gündem 06.05.2022 - 11:37 06.05.2022 - 11:37 Büşra Uluşen

İlk olarak cumhurbaşkanı adayını açıklayarak gündeme gelen Ümit Özdağ, son birkaç gündür İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile girdiği polemikle anılıyor. Sosyal medyada yayınlanan 'Sessiz istila' adlı video için kendi siparişi olduğu ve senaryosunu kendisinin onayladığını söyleyerek tartışmanın fitilini ateşleyen Özdağ'a Bakan Soylu'dan jet bir yanıt gelmişti. 

Ümit Özdağ ve Süleyman Soylu tartışması nasıl başladı?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, katıldığı bir televizyon programında Ümit Özdağ'a karşı sert ifadelerde bulunmuş, ' Soros çocuğu, operasyon çocuğu ' gibi sözler söylemişti. Bu açıklamanın ardından ikili arasındaki tartışmalar daha da büyüdü ve Ümit Özdağ, sosyal medya hesabından yanıt vererek '' Zerre kadar onurun varsa beni kapıda bekle '' demişti. Bu açıklamanın ardından Ümit Özdağ sabah saatlerinde İçişleri Bakanlığı'na gitti ancak emniyet güçleri tarafından içeri alınmadı. 

umit-ozdag-1

'' İkimizden biri ölene kadar bu iş devam edecek ''

İçişleri Bakanlığı'na alınmayan ve emniyet güçleri tarafından sert bir tepki ile geri çevrilen Ümit Özdağ, burada bir açıklama yaparak Süleyman Soylu'nun bir komplo kurduğunu, daha önceden bu komploda kimlerin görev alacağını öğrendiğini ve Zafer Partisi'ne bağlı gibi gözüken gruplarla çatışma çıkarmak istediklerini söyledi. 

Özdağ, '' İkimizden biri ölene kadar bu iş devam edecek. Ya sen milletin önünde özür dilersin ya bu kavga sonuna kadar devam eder '' ifadelerini kullanarak Süleyman Soylu için 'korkak' dedi. 

İki isim arasında sert rüzgarlar eserken peş peşe gelen açıklamalar bu tartışmaları daha da alevlendirecek gibi görünüyor. 

Ümit Özdağ kimdir, kaç yaşında, nereli?

Ümit Özdağ, 3 Mart 1961 tarihinde Japonya Tokyo'da doğmuştur. Münih Üniversitesi ve Gazi Üniversitesi'nde lisans eğitimini tamamladıktan sonra uzun süre üniversitelerde ders vermiştir. 1993 yılında doçentlik, 2001 yılında profesör unvanı almıştır. 

Ana vatanı Dağıstan olan Kumul Türklerindendir. Daha önce MHP Kadın Kollarının ilk genel başkanlığını yapan Gönül Özdağ ve Milli Birlik Komitesi olarak 27 Mayıs darbesine katılan kurmay yüzbaşı Muzaffer Özdağ'ın oğludur. Babası Alparslan Türkeş ile birlikte hareket ederken, 969 yılında Japonya'ya hükümet müşaviri olarak gönderilmesi nedeniyle Ümit Özdağ Tokyo'da doğmuştur. 

2006 yılında Devlet Bahçeli'ye karşı genel başkan adayı olduğunu açıklamış ancak kongre öncesinde MHP'den ihraç edilmiştir. 2010 yılında mahkeme kararı ile yeniden MHP üyesi olmuştur ve 2016 yılında tekrar ihraç edilmiştir. 

2017 yılında İYİ Parti'ye katılmış, 2018'de milletvekili seçilmiş ancak 2020'de İYİ Parti'den de ihraç edilmiştir. Partiye geri dönmüş fakat sonra istifa ederek kendi partisi olan Zafer Partisi'ni kurmuştur. 

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@