Un Stokları Tükendi Ankara'da Halk Ekmeğe Zam Geldi! 2 Mart'tan İtibaren Fiyatlar Değişiyor

Ankara Büyükşehir Belediyesi artan maliyetler nedeniyle halk ekmeğe zam yapma kararı aldı. Zamlı fiyatlar 2 Mart'tan itibaren geçerli olacak.

Gündem 01.03.2022 - 11:15 01.03.2022 - 11:15 Büşra Uluşen

2021 yılının son aylarında un fiyatlarına gelen zam ile birlikte ekmek fiyatlarında da artış olmuştu. Ankara Büyükşehir Belediyesi halk ekmeğe zam yapmama kararı alarak un stokları tükenene kadar ekmeği aynı fiyattan satmaya devam edeceğini belirtmişti. 

Ancak un fiyatlarındaki zammın geri alınmaması, elektrik maliyetlerinin artması ve belediyenin un stoklarının tükenmesi nedeniyle halk ekmeğe zam kararı alındı. 

ANKARA'DA HALK EKMEĞE ZAM!

Ankara Büyükşehir Belediyesi Halk Ekmek tarafında yapılan açıklamada, 250 gramlık ekmeğin 2 Mart 2022 tarihinden itibaren 2 TL'den satılacağı duyuruldu. 

Açıklamada, un, maya, işçi maliyetleri, enerji ve diğer giderlerde yaşanan yüksek artışlar nedeniyle zorunlu zam kararı alındığı ifade edilirken, yeni fiyatların Etimesgut Halk Ekmek ile eş zamanlı başlayacağı bildirildi. 

Ankara'da halk ekmek uzun süredir 1.25 TL'den satılıyordu. Fırınlarda ekmek fiyatının 2.25 TL'ye çıkarılmasından sonra Ankara Büyükşehir Belediyesi zam kararı almayarak 1.25 TL'den satmaya devam ediyordu. Ancak maliyetlerin artması belediye bütçesini zarara sokmaya başlayınca zam kararına mecbur kalındı. 

Ankara Büyükşehir Belediyesi Halk Ekmek'in sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, günlük 1 milyon adet üretilen ekmeğin maliyetlerinin sürekli olarak artmasına rağmen uzun süredir fiyat artışı yapılmadığı, ekonominin olumsuz etkilediği vatandaşların yanında olabilmek için bir yıldır zararına satışların sürdürüldüğü belirtildi. 

ankara halk ekmek

Ancak un, maya, işçi maliyetleri, enerji ve diğer giderlerdeki çok yüksek seviyedeki artışın fiyat artışını zorunlu kıldığını, bu nedenle 250 gram ekmeğin 2 Mart 2022 tarihi itibarıyla kâr elde etmeksizin 2 TL'den satılacağı ifade edildi. 

Yeni fiyat tarifesi 2 Mart Çarşamba gününden itibaren geçerli olacak. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@